6 zagadnień nt. edukacji

Gdy pojawiła się w naszym kraju moda na studia wyższe, w latach 90., całkowicie zapomnieliśmy o wykształceniu zawodowym. A szkoda, bo dzisiaj brakuje tego typu fachowców. Wielu jest magistrów różnorodnych kierunków bez szans na bardziej udane życie, którzy nierzadko emigrowali do innych krajów, ażeby jakoś funkcjonować, a mało jest specjalistów z prawdziwego zdarzenia. Właściwie Ci także wyjechali, bo tam zarobią zdecydowanie większe pieniądze.
Gdy pojawiła się w naszym kraju moda na studiowanie, w latach 90-tych, zupełnie zapomnieliśmy o wykształceniu zawodowym. A szkoda, ponieważ obecnie brak tego typu specjalistów. Wielu jest magistrów rożnych kierunków bez szans na lepsze życie, którzy nierzadko wyjechali za granicę, ażeby jakoś żyć, a mała jest ilość fachowców z prawdziwego zdarzenia. Właściwie Ci również wyjechali, bo tam zarobią naprawdę lepiej.

Każdy kto był na Wyspach Brytyjskich to dostrzegł: w każdym miejscu pełno naszych rodaków, choć najczęściej spotyka ich się właśnie w okolicach remontów lub innych miejsc, gdzie potrzebni są fachowcy od budowlanej roboty. To oni właśnie maja możliwość solidnego zarobku, kiedy wyjadą za granicę. Są tak naprawdę osoby, jakie trafiają do biura i tam konkretnie zarabiają, lecz jakby zestawić pracowników fizycznych do pracowników umysłowych proporcja niestety byłaby zauważalnie nierówna.

W sumie to zwyczajne, Polacy są chwaleni za pracę fizyczną, mówi się o nas, jako o dobrych pracownikach, którzy potrafią wykonać wiele rzeczy, mówi się o nas, iż znamy się na swoim fachu i umiemy pracować bardzo długo. Są wspomniane też minusy, na przykład, picie alkoholu, ale przegrywają one w zestawieniu z zaletami, jakie zapewniają polscy pracownicy. Ostatnio zaczyna się trochę zmieniać także w naszym kraju. Wielu młodych ludzi zastanawia się porządnie zanim dokonają wyboru odpowiednich studiów, bo w mediach słyszy się co chwila, iż po studiach nic nie jest zapewnione, iż jest bezrobocie i korzystniej mieć fach w ręku niż papier, który nic nie oznacza. Nawet premier naszego kraju podsumował, iż „lepiej być spawaczem niż politologiem”.

Nieważne, iż stwierdził to człowiek, jaki także skończył studia, a jednocześnie człowiek przy władzy, który ma niemały wpływ na takie sprawy. Mniejsza z tym jednak. najbardziej istotne jest to, że aktualnie na przykład taki stolarz, który oferuje usługi stolarskie- – może mieć bardziej spokojne życie niż człowiek po kilku kierunkach, bo ten człowiek ma prawdziwą i konkretną zdolność, która jest potrzebna wielu ludziom. Jest zapotrzebowanie na składanie mebli (pod tym adresem bez problemu uzyskasz pomoc), nie ma zaś miejsca dla całych zastępów politologów, którzy może i wiedzę mają, ale nic w praktyce nie potrafią.