Gotowanie

Współczesny problem niepłodności

Rodzicielstwo jest ogromnie istotną fazą rozwoju psychoseksualnego, uczuciowego jak też społecznego. Stwarza szansę spełnienia zamierzeń życiowych a także zaspokojenia wielu pragnień. Niestety, wyobrażenia na temat poczęcia wykraczają częstokroć poza rzeczywistość, albowiem wbrew opinii większości, może być to proces skomplikowany a także długookresowy.
Rodzicielstwo jest bardzo istotną fazą rozwoju psychoseksualnego, uczuciowego a także społecznego. Stwarza szansę spełnienia zamierzeń życiowych i zaspokojenia wielu potrzeb. Na nieszczęście, wyobrażenia w temacie poczęcia wykraczają często poza rzeczywistość, bo wbrew sądów większości, może być to proces skomplikowany jak też długofalowy.

Bez liku par na swej drodze napotyka bowiem kłopoty z płodnością.

Toaleta
Autor: brett jordan
Źródło: http://www.flickr.com
W przeciągu paręnastu minionych lat w krajach rozwiniętych raptem wzrosła ilość par wymagających kuracji z przyczyny niepłodności. Kłopot ten zakreśla coraz większe kręgi, został nawet uznany przez WHO za chorobę społeczną. Nic dziwnego, skoro w naszym kraju dotyka on 1 miliona par w wieku rozrodczym (zatem co czwartą para). Ilość ta zmienia się w zależności od wieku współmałżonków, wzrasta wraz z nim. Mimo, że jest to niezwykle poważny oraz rzucający się w oczy problem, nadal jest to temat tabu. Badanie nasienia Bielsko-Biała to temat krępujący, choć ja pisałem o swoich przeżyciach bardzo otwarcie tu:
Gotowanie
Autor: Shutterstock
Źródło: Shutterstock
Wśród niektórych osób panuje mniemanie, iż poczęcie dziecka należy do zadań prostych, iż nie nastręcza ogromnego wysiłku . Nic w wyższym stopniu mylnego. W wielu przypadkach posiadanie malucha jest cudem, który nastąpił po długim czasie czekania, wspomaganego leczeniem. Wedle badań, przy systematycznych stosunkach, bez stosowania środków antykoncepcyjnych, w przeciągu jednego roku zachodzi w ciążę blisko 50% kobiet, w kolejnym – kolejne 30%. Owa liczba nie nastraja optymistycznie, jako że zwraca uwagę na to, iż problem rzeczywiście jest i dotyczy ok. 8–20% par. W naszej ojczyźnie o bezpłodności można mówić wtenczas, gdy po dwóch latach współżycia bez zabezpieczeń nie doszło do poczęcia dziecka.

Wtenczas jedyną metodą wykrycia powodów kłopotu jest poddanie się ciągów badań jak też specjalistycznemu leczeniu, jakie może znacząco rozłożyć się w czasie. Klinika leczenia niepłodności Bielsko-Biała zajmuje się kuracją takich schorzeń. Mogę potwierdzić, bo byłam w klinice leczenia niepłodności w Bielsku-Białej.