O tym, że dobrze jest uczyć się języków z rodziny słowiańskich

Większość spogląda na kraje zachodnie, wyjeżdża na zachód i uczy się języków germańskich czy romańskich, mnie zaś osób sięga wzrokiem bliżej, gdzie nie ma potrzeby nawet wytężać wzroku, ażeby zobaczyć naszych bliższych sąsiadów. Mowa o państwach, w których dogadują się, tak jak my, językiem z grupy języków słowiańskich. Jakie to państwa i dlaczego jest sens się im lepiej przyjrzeć, a może i rozpocząć uczyć się jednego z tych języków?
Większość spogląda na kraje zachodnie, wyjeżdża na zachód i studiuje języki germańskie czy romańskie, mniejsza zaś ilość osób sięga wzrokiem bliżej, gdzie nie trzeba nawet wytężać wzroku, by zobaczyć naszych najbliższych sąsiadów. Mowa o krajach, w których posługują się, tak jak my, językiem z grupy języków słowiańskich. Jakie to państwa i dlaczego warto się im bliżej przyjrzeć, a może i zacząć uczyć się jednego z tych języków?

książki do nauki języków obcych

Autor: Quinn Dombrowski
Źródło: http://www.flickr.com

Ogólnie zasada jest tego typu, że im dalej na wschód tym bardziej język rosyjski panuje. Nie idzie tu tylko o to, iż Rosja jest geograficznie najpotężniejszym krajem na całej kuli ziemskiej, więc podyskutujesz w tym języku w niezliczonej ilości miejscach, ale także, istotne jest to, iż w krajach sąsiadujących z Rosją, jak Ukraina lub Kazachstan też dogadasz się w tym języku.

Tak to już bowiem przez epoki się ustaliło, że język rosyjski był najistotniejszym z języków i taki stan trwa po dziś dzieńj. Rosja to kraj, który rzuca cień na inne kraje i bezdyskusyjnie ma władzę w regionie, jeśli zastanawiamy się właśnie nad Wschodem, jako o miejscu załatwiania interesów to język rosyjski jest konieczny. Dzięki temu nieźle rozwija się rynek translatorski. Tłumaczenie języka rosyjskiego to coraz częstsze zlecenia, szczególnie dla ludzi interesu, którzy mają tam swoje sprawy, a ich język rosyjski przyzwoity jest do konwersacji, lecz nie do tłumaczenia istotnych dokumentów.

A może chcielibyśmy po prostu poznać kulturę mniej liczącym się w tym obszarze państw, jak Ukraina czy Białoruś? To ciekawe, choć zaniedbane kraje. We wschodniej Ukrainie, tak naprawdę porozmawiamy raczej po rosyjsku, lecz już w zachodniej w obiegu jest przede wszystkim język ukraiński. Oczywiście wpływ ma na to historia. Białoruś jest izolowana przez dyktatora Łukaszenkę, lecz kiedyś może będzie to kraj bardziej otwarty.

Wskazuje na to coraz większa popularność tego języka, jest coraz więcej szkół, w których uczy się rosyjskiego, na każdym zaś kroku można spotkać tłumaczy języka rosyjskiego. Ktoś w tym miejscu wtraci, iż tłumacze języka rosyjskiego to zaszłość poprzednich czasów, ale nie będzie to prawda, ponieważ dużo młodych ludzi zamiast na język angielski decyduje się na rosyjski. To z jednej strony nasz słowiański język, więc łatwiej nam go przyswoić, z drugiej strony język rosyjski jest naprawdę piękny!