Czym są kleje poliuretanowe?

Zdarza się, że w domu spotyka nas niepożądana usterka. Bywa też, że nasze mieszkanie, plac zabaw, czy nawierzchnie poliuretanowe, z chęcią dostosowalibyśmy do swoich, bardzo często dużych, wymagań. Wtedy naszym wybawieniem może zostać klej poliuretanowy.
Często bywa tak, że w domu spotyka nas niespodziewana usterka. Zdarza się też, że nasz dom, plac zabaw, czy nawierzchnie poliuretanowe, który chętnie dostosowalibyśmy do swoich, bardzo często dużych, ambicji. Bardzo często w takim wypadku naszym ratownikiem może stać się klej poliuretanowy.

Kleje możemy podzielić na wiele podgrup, ale z pewnością najistotniejszy spośród nich jest podział na kleje oparte na jednym bądź dwóch składników.

Chcesz znaleźć inne tego typu informacje? Kliknij ten odnośnik – więcej zobaczysz w tekście, który proponuje zbliżone tematy.

W zależności od naszych wymagań pożądane wykorzystanie jednej z tych grup umożliwi wymierne i natychmiastowe efekty w domu lub jakimkolwiek innym obiekcie.

Woodfix D3 firmy Den Braven

Autor: Den Braven
Źródło: Den Braven

Praktyka wskazuje różnice. Kleje poliuretanowe jednoskładnikowe, to kleje szybkiego użycia. Gdy urwiemy elementy wyposażenia, ornamentu, czy mebla – warto je zastosować. Mogą być również pomocne w przypadku wygłuszania i uszczelniania, np. garażu lub piwnicy na pomieszczenie dźwiękoszczelne. Łatwo zainstalować płyty i elementy zrobione z naturalnych tworzyw, używając kleju poliuretanowego. Z łatwością zamocujemy też wełnę mineralną czy elementy blachy dachowej. To oczywiście tylko niektóre z możliwości wykorzystania.

Inna grupa klejów należy do zastosowań szalenie wytrzymałych i stosowanych w przemyśle lub nawierzchni sportowych czy placów zabaw, gdzie nie liczy się czas, a moc i pewność zastosowania. Oparty na dwóch składnikach klej poliuretanowy to mix polioli i izocjanian, które zapewniają trwałość wykonania i wiązania. Dzięki takiej mieszance prostsze wydaje się trwałe montowanie szyb w samochodach pancernych, czy stosowane w przemyśle sklejanie klejem poliuretanowym powierzchni wielkoformatowych, bez stosowania specjalistycznych pras.

EASY Soudabond

Autor: Pegasus PR
Źródło: Pegasus PR

Masa ta służy do tego, by także profesjonalne nawierzchnie sportowe, nawierzchnie placów zabaw, czy pomieszczeń gospodarczych. Stosując obecność mas poliuretanowych uzyskiwana jest wytrzymałość wykonania, w rozłączności z warunkami pogodowymi i intensywności wykorzystania, ale i bezpieczeństwo. Zastosowanie powierzchni poliuretanowej chroni jej użytkowników, np. sportowców czy biegnące dzieci przed nieuniknionymi upadkami i kontuzjami.