Refundowanie in vitro – o czym warto wiedzieć

Wiele par niecierpliwie czeka na przyjście na świat swego dziecka. Niestety, czasami rozmaite czynniki sprawiają że poczęcie albo utrzymywanie go w łonie matki kończy się brakiem powodzenia. Rodzajów terapii niepłodności jest w dwudziestym pierwszym wieku wiele, lecz każda jest przeznaczona do zwalczania innych przyczyn – dlatego w przypadku takich trudności, jak niedrożne jajowody, endometrioza lub sytuacji kiedy czas nagli, wskazane jest zapładnianie in vitro, dzięki któremu wiele par od lat posiada swoje dzieci.
Wiele par z niecierpliwością czeka na urodzenie swojego dziecka. Niestety, czasem przeróżne czynniki sprawiają że poczęcie lub utrzymanie go w łonie matki kończy się niepowodzeniem. Rodzajów leczenia niepłodności jest w dwudziestym pierwszym wieku wiele, lecz każda jest przeznaczona do zwalczania innych powodów – dlatego też w przypadku takich problemów, jak niedrożne jajowody, niewielka ilość plemników albo sytuacji gdy czas nagli, wskazane jest zapłodnienie in vitro, dzięki któremu sporo par od lat posiada własne dzieci.

Choć nie jest to procedura tania, odznacza się wielką efektywnością w różnych przypadkach, kiedy zwykłe leczenie zawodzi. Obecnie można starać się o jej refundację – w dzisiejszych czasach refundacja in vitro jest w Polsce jak najbardziej dostępna.

In vitro

Autor: David Santaolalla

Na leczenie in vitro składa się kilka zabiegów, zależnie od poszczególnego wariantu leczenia. Do jednej z nich należy docytoplazmatyczne podanie plemnika, które polega na wprowadzeniu pojedynczego plemnika do komórki jajowej – jest ona stosowana w przypadku wystąpienia takich problemów, jak na przykład nadmiernie niewielka liczba plemników. Inna metoda to IMSI, w trakcie jakiej selekcjonowane są plemniki przez zapłodnieniem. Z kolei zapłodnienie pozaustrojowe klasyczne to metoda, podczas której tworzy się parę zygot poprzez zmieszanie odpowiedniej liczby plemników i komórek jajowych w warunkach zbliżonych do ludzkiego organizmu. Najrozmaitszych metod in vitro jest w dzisiejszych czasach wyjątkowo dużo i można je nieraz bez trudu dostosować również do poglądów etycznych.

Refundacja in vitro jest osiągalna po spełnieniu kilku warunków: pacjenci powinny spełniać wymogi uprawniające do korzystania z usług NFZ , a także mieć utrudnioną płodność z powodu wystąpienia nowotworu, nieskutecznych prób leczenia jednego z partnerów przez sprecyzowany w ustawie okres bądź mieć potwierdzoną permanentną niepłodność (klik!). Ponadto obowiązkowo należy przyjść na umówione wizyty kwalifikacyjne oraz nie posiadać kryteriów wykluczających – refundacja in vitro przez NFZ nie jest możliwa przykładowo w przypadku braku macicy lub brak szansy na pobrania komórek jajowych, ponieważ czyni niemożliwym to zabieg.

W dwudziestym pierwszym wieku podczas ciąży niewątpliwie warto przeprowadzić badania prenatalne NFZ – dzięki nim można się dowiedzieć, czy płód rozwija się prawidłowo. Niemało chorób, na przykład kardiologicznych można wyleczyć przed narodzeniem – konieczna jest wówczas jednak właściwa wiedza. Badania prenatalne () są bardzo skuteczne i dlatego też pozwalają również matce na uzyskanie pewności , jak również możliwego przygotowania się w przypadku wykrycia choroby.

Nie trzeba się obawiać ryzyka poronienia w trakcie ich wykonywania – początkowo robi się jedynie zupełnie bezpieczne metody. Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje tego rodzaju badania, kiedy lekarz pet badanie warszawa sądzi że są pewne podstawy medyczne do ich przeprowadzenia – na przykład kiedy kobieta ukończyła 35 rok życia lub w razie występowania schorzeń dziedzicznych w rodzinie jej albo partnera.