Których obcych języków warto się uczyć?

Na globie użytkuje się mniej więcej 6 tysięcy rozmaitych języków. To, iż powinniśmy ich się uczyć, nie jest niczym odkrywczym. Pytanie tylko, które z nich są w największym stopniu warte naszej uwagi.
Na pewno – nie oszukujmy się – język angielski.
Na całym globie używa się blisko 6 tysięcy rozmaitych języków. To, iż warto się ich uczyć, nie jest niczym oryginalnym. Pytanie jedynie, które z nich są najbardziej warte naszej atencji.
Z pewnością – nie oszukujmy się – angielski.

Obecnie, wyjazdy w dowolne miejsce na świecie, są dosyć powikłane, jeśli nie znamy tego języka. Kłopot pojawia się również w czasie wypatrywania posady. Mnóstwo firm prowadzi rekrutacyjne rozmowy w języku angielskim.
niderlandzki

Autor: VeroStilo
Źródło: VeroStilo
Bezspornie popularność języka obcego będzie jednym z kryteriów, którym musimy się kierować w czasie wyboru. Im więcej ludzi mówi w danym języku, tym w wyższym stopniu przypuszczalne jest, że się nam on przyda. Język, który jest na pierwszym miejscu jest język chiński. Drugie miejsce zajmuje język hiszpański, następne angielski. Na następnych pojawia się język Hindi, Bengali, japoński, niemiecki.

trampolina

Autor: Tony Tseng
Źródło: http://www.flickr.com
mobilne zakupy

Autor: Kumar’s Edit
Źródło: http://www.flickr.com
Na pewno trzeba jednakże się zastanowić nad tym, który język wydaje nam się w najwyższym stopniu ciekawy. Którego obcego języka nauka da nam najsporzej radości, bo o to głównie w nauce języka powinno chodzić. Jeżeli nadzwyczaj podoba Ci się tłumacz przysięgły niderlandzki – nic nie stoi na przeszkodzie, byś się go uczył. Co bardzo istotne, obcy język za każdym razem będzie pewną praktyczną zdolnością, natomiast jego nauka przynosi wymierne następstwa, przykładowo w formie podwyżki czy lepszej pracy.

Wziąwszy pod uwagę to, że sezon wyboru szkół językowych w pełni, czas zastanowić się nad prywatnymi motywacjami, lecz też globalnie spojrzeć na tę sprawę. Może okazać się, że powiążemy miłe z pożytecznym. To co? chiński czy fiński?