Jeśli zamierzasz prowadzić przykładowo działalność gospodarczą na gruntach leśnych, wówczas na początku powinieneś zaznajomić się z klasyfikacją gruntów

Jeżeli zacząłeś się przykładowo interesować konkretnymi rodzajami gruntów, wówczas kategorycznie już świetnie wiesz, jak bardzo ważne jest przypisanie danego gruntu do właściwej klasy. Jeśli chcesz dla przykładu postawić swój dom, wtedy możesz to zrobić tylko na gruncie przekazanym do zabudowy – kiedy takim nie dysponujesz, wtedy niestety będziesz musiał po prostu rozejrzeć się za jakimś innym miejscem na zbudowanie swojego domu.
Kiedy zacząłeś się przykładowo zajmować konkretnymi rodzajami gruntów, wtedy z pewnością już dobrze wiesz, jak bardzo istotne jest przypisanie danego gruntu do konkretnej klasy. Jeżeli chcesz przykładowo postawić swój dom, wówczas możesz to zrobić tylko na gruncie przeznaczonym do zabudowy – jeśli takim nie dysponujesz, wtedy niestety będziesz musiał po prostu rozejrzeć się za jakimś innym miejscem na wybudowanie swojego domu.

Kto decyduje o tym, jaki dokładnie jest charakter danego gruntu? To zadanie należy między innymi do starosty, który określa klasy gruntów dla praktycznie wszystkich gruntów znajdujących się na terenie danego powiatu. Oczywiście raz ustaloną klasyfikację można zmienić, jednak nie jest to w ogóle takie proste. Gleboznawcza klasyfikacja gruntów określa konkretnie, jaką klasę powinien mieć dany grunt, a na dodatek odstępstwa od tego są nader trudne.

Klasyfikacja gruntów

Autor: Elvert Barnes
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli zmiana jest w ogóle możliwa, raczej poprzedza ją żmudne postępowanie. Zmiana klasy gruntu jest dopuszczalna wyłącznie na wniosek jego właściciela, a dodatkowo wymaga wypełnienia mnóstwa dokumentów oraz przeprowadzenia licznych badań. Nawet jeśli wszystko idzie zgodnie z planem, wówczas i tak nie możesz mieć pewności, że klasa gruntu zostanie zmieniona – przypominamy, że jest to wyłącznie kwestia decyzji właściwego starosty, który niemal zawsze może odmówić Ci zmiany klasy gruntu. Przeczytaj więcej o gruntach:
Dobrze wiedzieć, że klasyfikacja gruntów przeprowadzana jest na obszarze całego państwa praktycznie jednolicie. Kiedy zatem starosta odmówi Ci modyfikacji klasy gruntu nawet pomimo tego, że spełniłeś niemal wszelkie wymagania, wtedy możesz powoływać się właśnie na te przepisy.

Zaciekawił Cię ten post? W takim razie wejdź w link do serwisu leczenie kanałowe mikroskop kraków i rozkoszuj się następnymi tekstami. W razie jakiś wahań – zwróć się do nas.

Sposób dokonywania klasyfikacji jest dokładnie określony przede wszystkim w rozporządzeniu Rady Ministrów. W dodatku na obszarze całego kraju obowiązuje jednolita gleboznawcza klasyfikacja gruntów. Prowadzona jest na podstawie urzędowej tabeli klas gruntów, która także jest przygotowywana przez Radę Ministrów. Autor:

Kiedy zatem starosta w bezpodstawny sposób odmówi Ci zmiany klasy gruntu pomimo tego, że spełniasz niemal wszystkie wymagania, wówczas z pewnością jeszcze nic straconego. Zawsze możesz na przykład odwołać się do osoby wyższego stopnia, gdzie decyzja w Twojej kwestii zostanie odpowiednio sprawdzona.