szkoła językowa

Jaką metodą efektywnie uczyć się języka obcego?

Większa część z nas, wspominając żakowskie lata, zgodzi się prawdopodobnie ze stwierdzeniem, że język obcy był wyłącznym przedmiotem, jakiego nie udało się opanować dwa dni przed sesją egzaminacyjną. Osiągniecie wprawy językowej nastręcza dłuższego okresu systematycznej pracy oraz zawziętości. Predyspozycje językowe a także intensywność kontaktu z językiem odgrywają tu ważną rolę, nie są to jednak elementy, które przesądzają o sukcesie, bowiem dzięki egzekwowaniu sprawdzonych reguł jak też konsekwencji języka może nauczyć się każdy!
Większość z nas, wspominając żakowskie lata, zgodzi się niechybnie ze stwierdzeniem, iż język obcy był wyłącznym przedmiotem, jakiego nie dało się opanować 2 dni przed sesją egzaminacyjną. Uzyskanie wprawy językowej nastręcza dłuższego czasu metodycznej pracy i determinacji. Indywidualne zdolności a także intensywność kontaktu z językiem odgrywają tu istotną rolę, nie są to jednakże czynniki, które przesądzają o sukcesie, albowiem dzięki przestrzeganiu sprawdzonych wytycznych jak też wytrwałości języka może nauczyć się każdy!

nauka języków
Autor: Sarah Joy
Źródło: http://www.flickr.com

Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie w jakim celu pragniesz się uczyć. Jaka jest Twoja motywacja. Może język obcy jest Ci konieczny w pracy? W szkole? W podróżach na wakacje? Może urzeka Cię literatura danego obszaru językowego? A może Twoje fascynacje posiadają zakres bardziej osobisty? Dewiza numer jeden brzmi: ażeby się nauczyć, musisz istotnie chcieć! Postaraj się, by nauka była dla Ciebie radością. To z całą pewnością przełoży się na lepsze wyniki. Starannie dobierz więc kursy językowe za granicą oraz nauczyciela, jaki sprawi, że zajęcia będą dla Ciebie jednym z ulubionych punktów Twego tygodniowego terminarza. Bierz czynny udział w lekcjach! Określ sobie rzeczowe cele i regularnie je realizuj. Pomyśl, co chcesz uzyskać oraz zasięgnij rady doświadczonego nauczyciela, ile czasu będziesz potrzebować, by je zrealizować. Regularnie uczęszczaj na zajęcia oraz regularnie ćwicz materiał z zajęć. 10 minut codziennej regularnej pracy da lepsze wyniki, niż dwugodzinna „sesja” raz w tygodniu. Wypracuj sobie swoje sposoby pracy oraz zastanów się, co najlepiej sprawdza się w Twoim wypadku – zobacz informacje. Każdego dnia naucz się kilku nowych słówek – jeżeli codziennie opanujesz pięć, to już po roku Twój zasób słownictwa będzie imponujący.

kursy za granicą
Źródło: pixabay

Co 2 tygodnie przeczytaj książkę na stosownym dla Ciebie poziomie zaawansowania. Dobra szkoła językowa często udostępnia swym słuchaczom tzw. „graded readers” czyli uproszczone edycje znanych dzieł literackich. W tenże sposób aktywujesz a także utrwalasz poznane już słownictwo i ubogacasz swój język. Wyruszaj na obozy językowe. Oglądaj anglojęzyczne filmy. Jeżeli mało rozumiesz, tym bardziej musisz to robić, albowiem doświadczenie czyni mistrza Przekonasz się, że z czasem będzie Ci coraz to łatwiej. Selekcjonuj programy, które Cię ciekawią. Kiedy oglądasz płyty DVD, włącz angielskie teksty. Jeżeli masz taką możliwość, warto też wyjeżdżać na wycieczki do obcych krajów – odwiedź ten link.