Halloween – noc zabaw przed dniem refleksji. Skądże tak na prawdę wywodzi się ten ceremoniał?

W noc przed Wszystkimi Świętymi, śmierćtraktuje się z przymrużeniem oka. 31 października to, wykreowane dzięki amerykańskim filmom, Halloween. Naturalnie w USA obchodzi się najhuczniej to święto, a jestono tak spopularyzowane, iż inne kraje również zaczęły zapożyczać tę tradycję. Rytuał ten nie jest jeszcze w Polsce tak popularny jak inne święta zza Oceanu, np. Walentynki.
W noc przed Wszystkimi Świętymi, zgontraktuje się z przymrużeniem oka. 31 października to, wykreowane dzięki amerykańskim filmom, Halloween. Naturalnie w USA świętuje się najhuczniej to święto, a jestono tak rozpropagowane, iż inne kraje także zaczęły pożyczać tę tradycję. Rytuał ten nie jest jeszcze w Polsce tak znany jak inne święta zza Oceanu, np. Walentynki.

Poszukaj odpowiedzi

Autor: Marisa
Ale poplecznicy obchodzenia Halloween są coraz bardziej widoczni – szczególnie w większych miastach. Halloween przyszło do nas w latach 90-tych, jednak nie zadomowiło się na tyle, żeby doczekać się polskiej nazwy. Święto napawa się dużą popularnością nie tylko w USA, ale również w Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Irlandii. W tych państwach Halloween ustępuje jedynie świętom Bożego Narodzenia. To rzecz jasna Irlandczycy przywieźli rytuały Halloween do USA. Pochodzą się one z celtyckiego rytuału Samhain. W dobach pożegnania lata również powitania zimy Celtowie wspominali umarłych.

biała dynia na halloween

Autor: pinterest.com
Źródło: pinterest.com

Dobre duchy zapraszano do domów, złe zrażano. To rzecz jasna tu doszukuje się początków przebierania się w Halloween. Najbardziej popularną zabawą powiązaną z Halloween jest „cukierek albo psikus”. Przebrane, w kostiumy na halloween, np. wampirów, czarownic, kościotrupów i duchów, dzieci przechodzą po okolicy i biją do drzwi domów. Jeśli nie uzyskają słodyczy karzą gospodarzy kawałem. Tego typu zabawy na halloween są przez każdego lokatora odbierane z wyrazami przyjaźni, w żaden sposób nie da się się dopatrzyć w nich nic niedobrego. Zwyczaje złączone z Halloween przypominają polskie Andrzejki.

Aby rozwijać się w wybranym dziale – kontynuuj oglądanie (http://www.manima.pl/pl/menu/zabawki/figurki-158) kolejnych ciekawych wątków w różnych tekstach. Wejdź w poniższy link i czytaj bez ograniczeń.

Noc Halloween ma odpowiedzieć na spytanie jaki będzie nadchodzący rok.

Do poznania przyszłości służą wróżby. Stosuje się do nich spodki, jabłka pływające w wodzie (wyciąga się je zębami, nienaruszone wróżą sukces) i świeczki (przeskakuje się przez nie; te które nie zgasną to szczęśliwe miesiące w nadchodzącym roku). Stygmatem Halloween stała się wydrążona dynia. Wycina się w niej kontur oczu i ust, a do środka wstawia świeczkę. Taka dynia w ciemnościach przypomina buzię zjawy. Wydrążone dynie pokazują się w oknach domów i na podwórkach. W podobny sposób ona jak i kostiumy na halloween i także zabawy na halloween są niezmiernie ważne przy świętowaniu tego zwyczaju.