W jaki sposób powołuje się do istnienia jakąkolwiek fundację?

Aby powołać fundację wymagany jest fundator, który przeznaczy pewny majątek na użyteczny cel. Fundator ustala również kapitał przeznaczony na taki cel, zatem tzw. kapitał założycielski.
Aby powołać fundację wymagany jest fundator, który przyzna pewien majątek na użyteczny cel. Fundator ustala również majątek przeznaczony na taki cel, zatem tzw. kapitał założycielski.

strona www

Autor: Donnie Ray Jones
Źródło: http://www.flickr.com
To, jaki konkretnie jest to cel oraz jaka jest wielkość majątku fundacji przeznaczonego na wykonanie takiego celu, są najważniejszymi warunkami związanymi z tworzeniem fundacji. Fundacja (fundacje 1%) musi posiadać cel, dla jakiego moglibyśmy fundację wyznaczyć, cel ten powinien być społecznie lub gospodarczo użyteczny, zgodnie z podstawowymi interesami, a w szczególności takim jak przykładowo ochrona zdrowia, rozwój przemysłu czy też nauki, oświata, wychowanie, kultura i twórczość, pomoc społeczna czy ochrona przyrody albo opieka nad zabytkami kultury. Zdarzenie w szczególności oznacza, że wspomniane w ustawie, a przywołane wyżej cele, są podane jedynie jako przykład. Znaczy to w praktyce, że każda fundacja może spełniać dowolne cele dobroczynne lub społeczne czy też gospodarczo użyteczne pod warunkiem jedynie, że będą posiadały one charakter publiczny.

W co poniektórych przypadkach może się wydawać, że cel, dla którego chcielibyśmy otworzyć fundację jest jak najbardziej użyteczny, dla przykładu pomoc finansowa w formie wieloletniego stypendium dla osieroconego dziecka, przy czym wyżej podany cel nie posiada jednak charakteru społecznego. Dlatego też niezwykle ważne jest to, żeby ustalić zakres przedsięwzięć charakteru publicznego.

Dlatego też istotne jest to, że fundator powinien wybrać się do notariusza oraz w jego towarzystwie wyrazić wolę o powołaniu fundacji, który notariusz zapisze w formie aktu notarialnego i dokonaniu innych czynności. Do utworzenia statutu albo zarejestrowania fundacji, fundator ma prawo powołać inną osobę (pełnomocnika procesowego lub członka zarządu), przekazując jej swe pełnomocnictwo na piśnie.