W jaki sposób funkcjonuje typowe liczydło?

Zarówno jak aktualnie chodzimy z tabletem w dłoni do szkoły, tak przed dziesiątkami czy też nawet setkami lat uczęszczało się z liczydłem. Jest to gadżet bardzo użyteczny, który obecnie najczęściej kończy już jako zabawka dla dzieci.
Zarówno jak aktualnie chodzimy z tabletem w ręku do szkoły, tak przed dziesiątkami czy też nawet setkami lat chodziło się z liczydłem. Jest to gadżet bardzo przydatny, który aktualnie najczęściej kończy już jako zabaweczka dla dzieciaków.

Im szybciej rozwijała się cywilizacja, tym bardziej kwitł biznes, a im więcej takich transakcji dokonywano, to tym więcej można było stracić na pomyłce. Trzeba więc było wesprzeć się w liczeniu, chociażby za pośrednictwem kamieni czy patyczków – tego typu rozwiązania nie okazały się być jednak zbyt wygodne. Problem był niezależnie od części świata, zatem wiele kultur wpadło na podobne pomysły (albo je wzajemnie zapożyczało). I Egipcjanie i Grecy albo Rzymianie lub Chińczycy, a nawet Słowianie, mieli swoje liczydła. Korzystały one z różnych systemów liczbowych, dla przykładu z szesnastkowego czy dziesiętnego, ale zawsze dzieliły wszystkie idee: były przenośnymi sprzętami usprawniającymi liczenie.
tort

Autor: jurek_jjt
Źródło: http://www.flickr.com

W Polsce dowolne potomstwo stosuje liczydło słowiańskie. To tego typu zabawka, która śmiesznie grzechocze, zdaje się niezwykle łatwa oraz jest wykorzystywana do liczenia, jednak z której niewiele kto już umie korzystać. Posiada ona 10 rzędów oraz każdy z nich posiada po 10 koralików.

Przeczytaj oprócz tego te niebanalne wskazówki z witryny (https://horyzont.net.pl/wycieczki-szkolne/wycieczki-po-polsce/), które znajdziesz pod tym linkiem – one także przedstawiają niniejsze zagadnienie.

W jaki sposób z niej korzystać? Zatem zaraz się przekonamy. Do zilustrowania przykładów zastosujemy liczydło niezwykle proste, gdyż mające wyłącznie pięć rzędów, jednak pozwalające liczyć do 10 i niejako przy sposobności udowadniające, że nie ma czegoś takiego jak niepraktyczne liczydło – nawet jeżeli to wyłącznie zabawka podstawy są takie, że liczydło przed sobą może być wykorzystywane do liczenia.

Połóż je pionowo, zaś koraliki przesuń do prawej strony, tak może wyglądać liczydło pokazujące 0. O tym, jak mało ludzi potrafi jeszcze z niego korzystać, mówią fakty. Trzeba przesunąć koraliki do lewej. To tak jakby księgarnia sprzedawała pozycje tylną okładką do klienta.