Udało się – powiększamy rodzinę! Ale co dalej? Czy poradzimy sobie z totalnie nowym zadaniem?

Czy współczesnym rodzicom jest łatwo? Raczej tak – powie pokolenie starsze – jednorazowe pieluchy, zupki w słoiczkach, piękne ubranka, salki zabaw dla dzieci. Kiedyś tego nie było… Chyba nie – powie pokolenie młodsze – konserwanty w jedzeniu, chińskie produkty dla dzieci, alergie, bezstresowe wychowanie i silna presja bycia idealnym rodzicem. Kiedyś tego nie było… Ale pytania o zmieniające się życie, które zadają sobie przyszli rodzice, pozostały chyba niezmienne.
Czy współczesnym rodzicom jest łatwo? Raczej tak – powie pokolenie starsze – jednorazowe pieluchy, zupki w słoiczkach, piękne ubranka, salki zabaw dla dzieci. Kiedyś tego nie było… Raczej nie – powie pokolenie młodsze – konserwanty w jedzeniu, nowe produkty dla dzieci, alergie, bezstresowe wychowanie i silna presja bycia wzorowym rodzicem. Kiedyś tego nie było… Ale pytania o wspólne życie z dzieckiem, które zadają sobie przyszli rodzice, pozostały chyba niezmienne.

dziecko

Autor: Pete
Źródło: http://www.flickr.com
Życie obraca się o 180 stopni w momencie, kiedy para dowiaduje się, że na świecie pojawi się ich upragnione dziecko. Niezależnie, czy dziecko jest planowane, czy nie do końca. W głowie rodzi się wtedy milion znaków zapytania – komu powiedzieć, jak się przygotować, co można zrobić, żeby ciąża przebiegła dobrze? Na szczęście natura daje przyszłym rodzicom aż dziewięć miesięcy na przemyślenie wielu spraw. Wsparcie bliskich i fachowa opieka medyczna pozwolą przyszłej mamie maksymalnie zadbać o siebie i przygotować umysł i ciało. Najlepiej jest owocnie spożytkować czas oczekiwania na maleństwo i poświęcić go na długie rozmowy z partnerem, co to znaczy być rozsądnymi rodzicami, czy dziecko umocni więź między małżonkami i czy para będzie mogła polegać na sobie w każdym trudnym momencie. Po raz drugi życie stanie na głowie niedługo po porodzie kiedy nadejdzie całkowicie nowa rzeczywistość. Maleństwo będzie potrzebowało nieustannej opieki rodziców, a rodzice wzajemnej pomocy i zapewnień, że dobrze sobie radzą z nowymi obowiązkami. Codziennie para uczy się czegoś innego o swoim dziecku i o sobie wzajemnie. Maluch, chociaż najmniejszy w rodzinie, przejmie ”fotel” szefa i ułoży rodzicom nowy rytm dnia. O kompromisach, wolnej chwili czy urlopie długo nie będzie mowy. Nieprzespane noce, przeorganizowanie całego mieszkania, wszędobylskie produkty dla dzieci i chwilowy zanik życia towarzyskiego da się we znaki, ale kolejne wspólne chwile zrekompensują te niedogodności w stu procentach – zobacz ofertę. Podziwianie rozwoju małego człowieka, zmieniające się potrzeby, pierwsze uśmiechy i słowa – właśnie dlatego nowe, wspólne życie będzie po prostu bogatsze i żadna para nie zamieni go na nic innego.

Mała dziewczynka na świeżym powietrzu

Autor: Travis Swan
Źródło: http://www.flickr.com
Lecz teraz przed nimi wejście w najtrudniejszy rozdział – wychowanie. I znów pojawi się szereg nurtujących pytań – czy wystarczy godnie żyć, dawać odpowiednie wzorce, pozwalać dokonywać własnych wyborów, analizować je czy może stale trzymać za rękę i pomagać? Czy zdać się na bezstresowe wychowanie? Czy jednak pozwalać popełniać błędy i wyciągać wnioski czy chronić przed nimi tak długo, jak tylko się da? Wielu rodziców szuka mądrości w książkach, szuka wzorców wśród bliskich lub znajomycha część zdaje się po prostu na własne zdanie, swój instynkt rodzicielski i swoje obserwacje.

Jeżeli potrzebne Ci następne miejsce, z którego zamierzasz uzyskiwać dane, to zalecamy to źródło (https://harmonyposters.pl/Dla-Dzieci-c23). Odnajdziesz w nim dużo publikacji na analizowany tu wątek.

Więcej porad dotyczących wychowania – link do serwisu