Przegląd przed zimą – sprawne sprężyny

Nasze drogi nie przedłużają życia pojazdom. Głównie w okresie zimowym zawieszenie narażone jest na korozje. Przed zimą dobrym pomysłem jest serwisowanie samochodu – dobrze wtedy wstawić nowe sprężyny. Kiedy zbadać stan zawieszenia?
Miejskie drogi nie pomagają pojazdom. Szczególnie w zimie zawieszenie może korodować. Dlatego zalecane jest skontrolowanie samochodu – dobrze wtedy wstawić nowe sprężyny. W jakich sytuacjach zbadać stan zawieszenia?

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Zostawiając kwestię nierówności na naszych drogach, zima jest okresem sypania jezdni. Sól razem z ukochanym pośniegowym błotem przyspieszają korozję. Częściej jesteśmy zmuszeni wymieniać tłumiki, ale również po prostu sprężyny. O nich często zapominamy, robiąc tym samym błąd. Uszkodzona sprężyna w nieoczekiwanym momencie może zawieść.

Sprężyny w samochodzie
Bardzo często przy kontrolach pojazdów nie pamiętamy o sprężynach śrubowych, a są one bardzo istotną częścią zawieszenia. Podtrzymują masę pojazdu także podczas postoju, decydują o wysokości prześwitu pod autem i magazynują energię. Poza tym łagodzą wszystkie wstrząsy, kiedy jedziemy po wyboistych drogach. Przy okazji nabierają wszystkie zanieczyszczenia.

Powłoka ochronna sprężyny ściera się, a goła stal niestety ulega uszkodzeniu. Jazda przez to robi się niebezpieczna, dlatego, że w nie wiadomo, kiedy sprężyna może zawieść. Dobrze wiedzieć, że skorodowane sprężyny pogarszają sprawność hamulców o około 5%, a na to nigdy nie powinniśmy sobie pozwolić.

Chevrolet

Autor: Mototarget.pl
Źródło: © Mototarget.pl

Kiedy sprawdzamy zawieszenie?
Ważne jest to, że eksploatacja sprężyn śrubowych zależy przede wszystkim od ciężaru pojazdu, nie od liczby kilometrów. Im cięższe auto, tym częściej trzeba sprawdzać stan sprężyn i zmieniać je. Musimy wybrać się na punkt pomiarów i dokładnie sprawdzić geometrię samochodu. Jeżeli jest niewłaściwa, oznacza to, że najwyższy czas na sprawne sprężyny.

Jak wymieniać sprężyny?
Specjaliści w warsztacie nie mają z wymianą żadnego problemu. Jeżeli jednak chcemy zrobić to na własną rękę, konieczny będzie zwykły ściągacz sprężyn. Może okazać się jednak, że zakup sprzętu kosztuje więcej niż wizyta w warsztacie.

Jeżeli niniejszy post okazał się dla Ciebie interesujący, to przeczytaj także ten udostępniony (https://sacher-cnc.com/pl/lutowanie-prozniowe/) w tym miejscu wpis – on również okaże się warty uwagi.

Najważniejsze jest to, że powinniśmy wymienić sprężyny na osi i nie należy tego robić po jednej stronie pojazdu. Warto odszukać sprężyn w częściach zamiennych – nie ma konieczności zakupu drogich sprężyn.