Jazda konno to same korzyści. Zobacz, jaki ma to wpływ na zdrowie, jak poprawia samopoczucie

Koń to jeden z najlepszych przyjaciół człowieka ze świata zwierzęcego. Od starożytności jest blisko nas, spełniając role bojowe, pomagając prowadzić pola, służąc bardzo długo jako siła pociągowa w komunikacji pomiędzy ośrodkami miejskimi i różnymi krajami. Kiedyś twierdzono, że wraz z rozwojem cywilizacji mechanicznej koń wymrze.
Koń to jeden z najlepszych przyjaciół człowieka ze świata zwierzęcego. Od starożytności jest blisko nas, wypełniając role bojowe, pomagając uprawiać pola, służąc bardzo długo jako siła pociągowa w komunikacji między ośrodkami miejskimi oraz różnymi krajami. Kiedyś sądzono, iż wraz z postępem cywilizacji mechanicznej koń wymrze.

koń

Autor: Jeroen Werkman
Źródło: http://www.flickr.com
Jednak dzisiaj chociaż nie używamy konia do walki ani ciężkiej pracy na polu, chętnie wykorzystujemy je do sportów jeździeckich, jazdy rekreacyjnej oraz co najważniejsze hipoterapii, jaka ma ogromne znaczenie dla wielu dzieci. Jazda konna ma tyle zalet, iż naprawdę ciężko o wszystkich wspomnieć. Najistotniejsze, że wpływa korzystnie na układ kostno-mięśniowy człowieka. Jest zalecana do wyrobienia nawyku uzyskania właściwej postawy, ponieważna koniu (sprawdź hipoterapia autyzm na stronie stajniaiskra.pl…) nie można się garbić!

W czasie jazdy na grzebiecie konia pracują nie tylko mięśnie łydek oraz ud, lecz też górne partie ciała. Delikatne oraz kołyszące ruchy zwierzęcia wpływają na rozluźnienie mięśni oraz ich wzmocnienie, co jest pomocne przy utrzymaniu prostej postawy także po zejściu z grzbietu konia. Spacer na koniu zapewnia wielu miłych wrażeń, bardzo korzystnie wpływających na psychikę dziecka i dorosłego. Dodatkowym plusem tej aktywności jest wypoczynek na świeżym powietrzu, z dala od spalin i zgiełku miasta, bowiem kluby jeździeckie najczęściej są na przedmieściach miast. Szczególnie dobry wpływ jazdy konno można zaobserwować w czasie hipoterapii.

Konie

Autor: Carine06
Źródło: http://www.flickr.com
Często dzieci chore, na koniach lub kucykach stają się dziećmi zdrowszymi w tym sensie, iż mogą poruszać identycznie jak rówieśnicy, zasmakować innego życia. Ciepło bijące od konia i jego delikatne ruchy powodują, iż osoby upośledzone z większą łatwością wykonują ruchy, które przeważnie sprawiają im trudność, ćwiczą zachowanie równowagi. Instynktownie wyczuwają także pozytywne nastawienie konia więc zyskują bardziej zauważalną pewność siebie. Takie spacery polecane są także osobom z innymi schorzeniami, typu cukrzyca, nerwica czy choroba ciśnienia. Warto zapisać nasze dziecko na obóz konny, na przykład obozy konne na Mazurach – czytaj to. Nawet jeśli nasze dziecko nie jest upośledzone, to kontakt z koniem będzie dla niego bardzo wartościowy. Zdecydowanie warto o tym pomyśleć.