Jakie podstawowe meble konieczne jest we wszystkich szkołach?

Szkoła jest miejscem, w jakim każdego dnia dzieciaki spędzają sporo czasu. W tym miejscu uczą się, bawią z rówieśnikami i jedzą posiłki, zatem szkoła powinna być właściwie wyekwipowana i zaaranżowana. Jakie meble są w niej niezbędne?
Szkoła jest miejscem, w którym od poniedziałku do piątku dzieci spędzają sporo czasu. W tym miejscu uczą się, bawią z przyjaciółmi oraz zjadają posiłki, dlatego szkoła powinna być stosownie zaopatrzona oraz zaaranżowana. Jakie meble powinny się w niej znajdować?

klasa podczas lekcji

Autor: Laurie Sullivan
Przede wszystkim są to meble do szatni, gdyż to tutaj dzieciaki najpierw idą, przechodząc przed próg szkoły. W szatniach powinny znajdować się wieszaki na kurtki, szafki na buty i siedzenia, na jakich można spocząć, by się ubrać i na przykład zawiązać buty, a obuwie na zimę może mieć naprawdę długie sznurówki (projektuję meble do szatni). Rolę siedzenia z reguły spełniają właśnie półki na obuwie, co znacznie zaoszczędza miejsce, gdyż szatnie i tak nie są zbyt duże. Kiedy cała klasa chce wejść na raz, na ogół zaczyna brakować miejsca i część uczniów powinna wyjść, dopiero wejdzie reszta. Poza umeblowaniem do szatni potrzebne jest wyposażenie klas, tzn. ławki, krzesła, biurko dla nauczyciela oraz szafy na różnego rodzaju akcesoria do szkoły. Ławki oraz krzesła powinny realizować ustalone normy, gdyż uczniowie siedzą na nich po parę godzin na dzień, toteż muszą być wyjątkowo wygodne. Doskonale, by miały specjalny wieszak na plecak, który nie powinien brudzić się od podłogi. Przydadzą się także ławki przed klasami, by uczniowie nie musieli siedzieć na podłodze czekając na zajęcia (Diora Świdnica Sp. z o. o.). Dzięki ławkom będą mogli spokojnie skonsumować kanapkę oraz nie poplamią sobie ubrań, ponieważ podłogi nie zawsze są czyste, w szczególności w czasie jesienno-zimowym, kiedy do szkoły wchodzą osoby z zewnątrz i nanoszą na butach śnieg i błoto. W pokoju dla nauczycieli natomiast niezbędne są stoliki, krzesełka i półki na dzienniki, sprawdziany oraz inne dokumenty. Na ogół kupowany jest jeden albo dwa dłuższe stoły, przy których również mogą odbywać się rozmaitego typu zebrania.

przedszkole

Źródło: PIXABAY.COM
Podobne jest wyposażenie przedszkoli, jednak tutaj przeważnie nie stawia się biurek do pisania. Wystarczą małe stoliki dla dzieci używane do zabawy i malowania, przy których siedzą maluszki.

Nie zastanawiaj się: przejdź do strony, by otrzymać uzupełniające info na przedstawiany w artykule zagadnienie. Czekamy na twą opinię!

Trzeba pamiętać, aby meble były dopasowane do wieku przedszkolaków i uczniów, gdyż i zbyt duże, i zbyt małe meble powodują uczucie dyskomfortu oraz wady postawy, a tego nikt przecież nie chciałby – jak złożyć stoliki dla dzieci.