Jak powinniśmy udzielać pierwszej pomocy? Czemu jest to takie ważne? Co powinniśmy wiedzieć?

Pierwsza pomoc to wszystkie czynności niezbędne do wykonania, by uratować życie osoby poszkodowanej. Oczywiście, że nie każdego można odratować, jednak nasze działania na pewno zwiększają te możliwości.
Pierwsza pomoc to wszelkie czynności konieczne do wykonania, aby uratować życie osoby poszkodowanej. Oczywiście, iż nie każdego da się uratować, jednak nasze działania na pewno zwiększają te możliwości.

ręka

Autor: Medisave UK
W sytuacji zaistnienia stanu zagrożenia życia osoba, jaka udziela takiej pomocy, a jest nią bardzo często świadek zdarzenia, ma niezbyt rozległe możliwości działania. Często posiada ograniczone środki i co gorsza niedostateczną wiedzę. W przypadku tak zwanego NZK, czyli nagłego zatrzymania krążenia, jak serce osoby poszkodowanej przestało funkcjonować albo pracuje źle, istotna jest każda chwila. Gwałtowne zatrzymania krążenie jest równoznaczne z początkiem procesu umierania.

Od tego momentu, czas pędzi jeszcze szybciej niż w innych oznakach zagrożenia życia. Już po około czterech minutach przez niedotlenienie organizmu zaczyna umierać mózg poszkodowanego. Jest to najbardziej istotny organ w ciele, te kilka minut niedotlenienia więc jest w stanie kosztować najwięcej. Z każdą następną minutą NZK, jak nie ma pomocy, szansa na uratowanie poszkodowanego spada o około ośmiu do dziesięciu procent. Tak więc, dosyć łatwo policzyć, iż po dziesięciu minutach poszkodowany właściwie nie ma szans, żeby przeżyć. W takiej sytuacji właśnie konieczne jest szybkie działanie świadka zdarzenia. Tak powinno być, bo szanse, iż w ciągu trzech, czterech minut na miejsce zdarzenia przyjedzie pogotowie ratunkowe są bardzo małe, więc świadek zdarzenia musi udzielić pierwszej pomocy, by podtrzymywać funkcje życiowe do czasu przyjazdu służb ratowniczych. Świadkiem zdarzenia może być każdy z nas. Powinniśmy więc sobie uświadomić, że pierwszej pomocy powinien udzielić każdy (Czarmed).

plastry

Autor: Medisave UK
Nie trzeba mieć do tego medycznych studiów, nie musisz być ratownikiem medycznym.

Przypadł Ci do gustu ten artykuł? Zatem czytaj to prywatne zabiegi rehabilitacyjne, co chcesz na nowej stronie, którą z radością dla Ciebie opracowaliśmy.

Powinieneś jednakowoż zrobić podstawowy kurs. Takie kursy pierwszej pomocy nauczą cię elementarnych podstaw niezbędnych do ustalenia stanu osoby poszkodowanej. Faktycznie bowiem takie działanie zawiera w sobie kilka nieskomplikowanych do przeprowadzenia czynności. Taką wiedzę jesteś w stanie też czerpać z podręczników i książek dotyczących pierwszej pomocy. Praktykę najlepiej ćwiczyć na szkoleniach czy kursach pierwszej pomocy, bo w takiej sytuacji mamy pewność, że wszystko czego się przyswoiliśmy robimy zgodnie z zasadami. Zawsze tego rodzaju ćwiczenie zwiększa pewność siebie, a to bardzo ważne w takich sytuacjach.