Gry dobre dla dzieci z autyzmem – krótki poradnik

Zabawa pełni niezwykle ważną rolę w życiu wszystkich dzieci. Poza tym, że zapewnia maluchowi dużo rozrywki, to również może mieć wpływ na jego rozwój zarówno manualny, jak również intelektualny. W ten sposób może ono zdobyć nowe umiejętności, a także nawiązać kontakty z przyjaciółmi. Mówiąc o zabawie dzieci z autyzmem, powinniśmy wiedzieć przede wszystkim o tym, że wymagają one nieco innych sposobów rozrywki. Standardowe gry i zabawy mogą być dla nich niewłaściwe.
Zabawa odgrywa istotne znaczenie w życiu wszystkich dzieci. Poza tym, że gwarantuje maluchowi niemało rozrywki, to dodatkowo może mieć wpływ na jego rozwój zarówno fizyczny, jak również intelektualny. W ten sposób ma ono szansę zyskiwać nowe umiejętności, a także nawiązać kontakty z kolegami. Myśląc o zabawie dzieci z autyzmem, musimy wiedzieć między innymi o tym, że oczekują one nieco innych form rozrywki. Najpopularniejsze gry i zabawy zazwyczaj okazują się niewłaściwe.

Dzieci z autyzmem potrzebują trochę zabawy każdego dnia. To pomoże im w rozwoju, edukacji, a także zdobywaniu przydatnych umiejętności. Dodatkowo poprzez zabawę można nieco wzbogacić ich życie społeczne i ułatwić kontakty z rówieśnikami. Pamiętajmy, że i zespół Aspergera nie decyduje o tym, iż dziecko powinno zaprzestać zabawy.

Dziecko na rowerku

Autor: Valentina Yachichurova

Zwykle dzieciaki borykające się z autyzmem spędzają swój wolny czas realizując rozmaite zabawy wymyślone przez samych siebie – więcej informacji. Zazwyczaj są to mechaniczne, powtarzalne czynności. Bardzo ochoczo sięgają po klocki, tworząc piramidy, często bawią się samochodzikami, wprawiając je w rytmiczny ruch. Takie powielanie pewnych działań w opinii dziecka daje mu poczucie bezpieczeństwa, pozwala „zamknąć” się w swoim własnym świecie. W ten sposób dzieci takie radzą sobie z niezrozumiałą rzeczywistością, unikają również konfrontacji z nią. Dorosłym niekiedy wydaje się, iż dobór przedmiotów do zabawy niekiedy okazuje się dziwny, zupełnie nielogiczny.

Jeśli interesują Cię opisywane w tym artykule kwestie i masz chęć zobaczyć większą ilość informacji na tego typu temat – wejdź tu implanty kraków.

Zamiast lalek, sięgają po urządzenia mechaniczne czy zwykłe przedmioty domowe.

dziewczynka na zjeżdzalni

Autor: Shannon
Nierzadko się zdarza też, że używają przedmiotów zupełnie niezgodnie z ich przeznaczeniem. Dzieci autystyczne powinny jednak poznawać również inne zabawy, w które bawią się najczęściej inne dzieci – doczytaj. Wiedzieć jednak musimy, że niezależnie od tego, jaką metodę zabawy zaproponujemy dziecku, zawsze musi ono czuć się bezpieczne i dowartościowane. Różnorodne elementy należy wprowadzać do zabawy powoli i etapowo, aby dziecko nie czuło się wystraszone. Dzieci autystyczne, albo cierpiące na zespół Aspergera, niezwykle ochoczą obcują z takimi materiałami, jak piasek, woda, materiały o urozmaiconej fakturze. Dorośli powinni również dokształcać się w tym kierunku, aby w konsekwencji proponować dzieciom jak najlepiej dobrane zabawy.