Obraz z usg

Badania prenatalne – co należałoby o nich wiedzieć?

Badania prenatalne jeszcze parę lat temu były wręcz niemożliwe do zrobienia, jednakże obecnie medycyna niezmiernie się rozwinęła, w związku z tym wolno z powodzeniem realizować badania płodu w czasie rozwoju wewnątrzmacicznego. Takie badania zdołają wykryć poważne wady oraz choroby genetyczne u nienarodzonego jeszcze dziecka, takie jak na przykład zespół Downa czy też niepoprawności chromosomów.
Badania prenatalne jeszcze kilka lat temu były wręcz niemożliwe do wykonania, jednakże współcześnie medycyna niezmiernie się rozwinęła, wobec tego można z powodzeniem realizować badania płodu w okresie rozwoju wewnątrzmacicznego. Takie badania mogą wykryć istotne wady i choroby genetyczne u nienarodzonego jeszcze dziecka, takie jak na przykład zespół Downa czy też niepoprawności chromosomów.

Ciąża i USG
Autor: iStock
Źródło: iStock
Badania prenatalne polecane są w szczególności kobietom, które zaszły w ciążę po raz pierwszy lub mają powyżej 35 lat. Badania prenatalne zezwalają monitorować stan płodu, oraz także w wypadku wykrycia jakichś wad – podjąć słuszne leczenie.

Czy na tej witrynie (http://www.mammamed.pl/kontakt.html) znalazłeś wszelkie poszukiwane informacje? Jeśli czujesz nienasycenie, to namawiamy na nową. Kliknij w podany link i gotowe.

Niektóre wykryte niepoprawności albo choroby powinny być usuwane jak najszybciej, przykładowo zaraz po urodzeniu dziecka. Bez badań prenatalnych lekarze zdołaliby nie dowiedzieć się o wystąpieniu takich niepoprawności, co zdołałoby mieć poważne konsekwencje dla zdrowia a nawet dla życia dziecka. Zarazem badania (szczegóły tu…) prenatalne NFZ mogą przygotowywać rodziców na wychowywanie dziecka z wagą genetyczną, co także nie jest łatwe (dowiedz się więcej o badaniach prenatalnych NFZ). Ponadto badania prenatalne zezwalają również poznać płeć dziecka, jeszcze przed jego narodzinami.

Bez względu na to czy dziecko pozostało poczęte naturalnie albo może metodą in vitro, w takim miejscu jak klinika in vitro, można bez kłopotu wykonać badania prenatalne (sprawdź stronę ). Mają one faktycznie sporo korzyści i istnieje jeszcze sporo innych powodów, jakie zachęcają do zrobienia tych badań. Należałoby jeszcze wiedzieć, iż istnieją dwa rodzaje badań prenatalnych – badania inwazyjne oraz nieinwazyjne. Badania inwazyjne wykonuje się wyłącznie wtedy kiedy istnieje niebezpieczeństwo albo domysł nieprawidłowości albo wad genetycznych u dziecka. Badania nieinwazyjne są realizowane w sposób, który nie wymaga żadnej ingerencji na płodzie, są one kategorycznie bezpieczne zarówno dla matki, jak też dla dziecka. Bez wątpienia kobiety w ciąży nie powinny bagatelizować zrobienia badań prenatalnych, bowiem mogą one mieć niesłychanie istotne znaczenie oraz szeroki wpływ na zdrowie dziecka.