W jaki sposób dobierać tornister dla dziecka, żeby nie narażać go na skrzywienie kręgosłupa?

Niewłaściwe dobrany może wywoływać wady postawy. Badania dowodzą, że plecak na kółkach jest to dobre rozwiązanie, aby stronić od nadmiernego wysiłku.
Ważne jest, aby tornister nie był zbyt ciężki i był dostosowany do sylwetki dziecka.
Źle dobrany może powodować wady postawy. Kontrole dowodzą, że plecak na kółkach jest to dobre rozwiązanie, żeby unikać nadmiernego wysiłku.
Istotne jest, aby tornister nie był zbyt ciężki i był dostosowany do postury dziecka.

Tornister dziecka, które waży ok. 30 kg, powinien ważyć maksymalnie 3 kilogramy. Niewłaściwie wybrany tornister może prowadzić do niezwykle poważnych kłopotów z kręgosłupem. Kiedy nasze potomstwo rośnie, to modeluje się jego figura, dlatego też dziecko nie może być przeCiążane. U dzieci do 13 roku życia tornister nie może być cięższy niż 10% masy ciała dziecka. Używanie źle dopasowanego oraz ciężkiego tornistra skutkować może w niedługim czasie oraz w przyszłości skrzywieniem kręgosłupa dzieciaka. Właśnie w taki sposób pojawiają się różne rodzaje skoliozy zatem boczne skrzywienia kręgosłupa. Kręgosłup dziecka ulega prędkim deformacjom jeśli jest zbyt poważnie oraz nierównomiernie obciążany.

Jeśli po przestudiowaniu prezentowanego tekstu będziesz pragnął poszerzyć dane na omawiany temat, to pomocne omówienie (https://artykulyreligijne.pl/plakaty-religijne) niesamowicie Ci może pomóc – kliknij i zobacz!

Potomstwo dźwigające znaczny ciężar na plecach, pochyla się i w ten sposób powstaje nadmierna krzywizna w piersiowym fragmencie. W takiej sytuacji plecy stają się okrągłe. Wówczas występuje gorsza wentylacja płuc.

tornister

Źródło: http://www.flickr.com/
Za ciężki tornister wywoływać może również bóle kręgosłupa, które pochodzą z przeciążenia mięśni. Mogłyby one doprowadzić do niekorzystnych zmian układu mięśniowo-kostnego. Mankamenty tego typu będą u dziecka do końca życia. Niezwykle ważne jest to, aby plecy były usztywnione i wyprofilowane. Tornister posiadający zupełnie usztywniony tył, dopomaga dziecku utrzymać właściwą postawę. Pamiętać o tym należy jednak, żeby nie wybierać zbyt ciężkich egzemplarzy. Unikać trzeba toreb, które są przewieszone przez ramię. Tego typu torby niewskazane są zwłaszcza w młodym wieku, gdyż powodują one nacisk na jedną stronę nawet przy wieszaniu ich w poprzek tułowia. Idealne są plecaki, które mają kółka.

Niezwykle dużą przewagą ciągnięcia tornistra niż jego noszenie jest to, że przez brak obciążenia jest konieczna niższa adaptacja tułowia. Dzieje się tak z tego powodu, że postawa podczas ciągnięcia ciężaru przynosi na myśl bardziej postawę, jaką posiadamy przy chodzeniu bez jakiegokolwiek obciążenia.