Wszystko zaczyna się od płonącego kawałka drewna. Następnie pochodnie ulepszano, wsadzając na koniec łatwopalny mech i inne rośliny. Wydrążano też kamienie, do których wlewano łój. Razem z knotem konstrukcja ta była pierwszą świeczką. W starożytnych kulturach wynaleziono lampki oliwne. Nalewano oliwę do różnego kształtu pojemników i mocowano knot, zazwyczaj zrobiony po prostu z kawałka sznurka. Zobacz też W lampkach palono też tranem. Zobacz W Wiekach Średnich używano przeważnie pochodni i świec. Świeczki wytwarzano z wołowego tłuszczu. Używano ich już dużo wcześniej, jednak okres najszerszego ich upowszechnienia nastał po zagładzie Cesarstwa Rzymskiego. Jest to związane z używaniem ich do ceremonii religijnych, co dzieje się również współcześnie.
Więcej na lampy podłogowe

Wielka zmiana przyszła później. W połowie XIX wieku Ignacy Łukasiewicz skonstruował pionierską lampę naftową. W tym samym czasie rozpoczął się rozwój lamp gazowych, mniej wydajnych i kosztujących więcej od naftowych, mimo to powszechnie używanych w lampach ulicznych. Do dzisiaj na wrocławskim Ostrowie Tumskim co wieczór są włączane przez latarnika.
W 1886 żarówkę elektryczną opatentował Thomas Edison. Od tego wydarzenia należy liczyć start długiej doby elektryczności i spowszednienia światła. Zwróćmy uwagę, że często to, co dawniej było bardzo użytecznymi i cennymi udogodnieniami, obecnie to zwykłe akcesoria (polecam promocje na zawiesie pasowe pętlowe sklep eogniwa) dekoracyjne do domu. światło spowszedniało i nikt sobie nie wyobraża życia bez niego. Aktualnie kupując lampy stołowe, żyrandole i kinkiety patrzy się przede wszystkim na wygląd. Jakże wiele się zmieniło od ery płonącego kawałka drewna!
Źródło elampy-oswietlenie