Lampy stołowe – geneza

Mało kto ma świadomość, jak długą drogę przebyły lampy stołowe, od ich pierwotnej formy do dzisiejszego kształtu. Można powiedzieć, że ujarzmienie ognia to prawdziwy moment narodzin cywilizacji. Ludzkość pozbywała się strachu przed mrokiem i zimnem i postęp ruszył do przodu. Światło w każdym okresie odgrywało znaczącą rolę w postępie.
Mało kto zdaje sobie sprawę, jak daleką drogę przebyły lampy stołowe, od ich pierwszej formy do współczesnego kształtu. Mawia się, że opanowanie ognia to symboliczny początek cywilizacji. Ludzkość pozbywała się lęku przed mrokiem i chłodem i rozwój ruszył do przodu. Oświetlenie zawsze odgrywało ogromną rolę w rozwoju.

Przez stulecia udoskonalano technologie świetlne, zjawisko trwa nawet współcześnie. Popatrzmy na streszczoną historię światła.
Wszystko zaczyna się od płonącego kawałka drewna. Następnie pochodnie ulepszano, wsadzając na koniec łatwopalny mech i inne rośliny. Wydrążano też kamienie, do których wlewano łój. Razem z knotem konstrukcja ta była pierwszą świeczką. W starożytnych kulturach wynaleziono lampki oliwne. Nalewano oliwę do różnego kształtu pojemników i mocowano knot, zazwyczaj zrobiony po prostu z kawałka sznurka. Zobacz też W lampkach palono też tranem. Zobacz W Wiekach Średnich używano przeważnie pochodni i świec. Świeczki wytwarzano z wołowego tłuszczu. Używano ich już dużo wcześniej, jednak okres najszerszego ich upowszechnienia nastał po zagładzie Cesarstwa Rzymskiego. Jest to związane z używaniem ich do ceremonii religijnych, co dzieje się również współcześnie.
Więcej na lampy podłogowe

lampy

Autor: Technolux
Źródło: Technolux

Wielka zmiana przyszła później. W połowie XIX wieku Ignacy Łukasiewicz skonstruował pionierską lampę naftową. W tym samym czasie rozpoczął się rozwój lamp gazowych, mniej wydajnych i kosztujących więcej od naftowych, mimo to powszechnie używanych w lampach ulicznych. Do dzisiaj na wrocławskim Ostrowie Tumskim co wieczór są włączane przez latarnika.
W 1886 żarówkę elektryczną opatentował Thomas Edison. Od tego wydarzenia należy liczyć start długiej doby elektryczności i spowszednienia światła. Zwróćmy uwagę, że często to, co dawniej było bardzo użytecznymi i cennymi udogodnieniami, obecnie to zwykłe akcesoria (polecam promocje na zawiesie pasowe pętlowe sklep eogniwa) dekoracyjne do domu. światło spowszedniało i nikt sobie nie wyobraża życia bez niego. Aktualnie kupując lampy stołowe, żyrandole i kinkiety patrzy się przede wszystkim na wygląd. Jakże wiele się zmieniło od ery płonącego kawałka drewna!
Źródło elampy-oswietlenie