Bezpieczne place bawienia się

Jednym z najistotniejszych czynników przesądzających o bezpieczeństwie na placu rozrywek czy obiekcie sportowym jest zapewnienie wysokiej próby pokrywy tłumiącej upadek. Należycie zainstalowane pewne nawierzchnie na place zabaw umożliwiają ustrzec się wielu niebezpiecznych urazów (jak złamania czy zwichnięcia). Istnieje ogromnie wiele tworzyw tłumiących upadki, tak nawierzchnie sztuczne takie jak płytki gumowe, syntetyczna trawa, czy nawierzchnie wylewane, aż po surowce naturalne: piasek, wióry, kora itd. Rzecz jasna każdy z owych tworzyw ma swoje wady oraz zalety.
Jednym z najistotniejszych składników przesądzających o bezpieczeństwie na placu gry bądź obiekcie sportowym jest zagwarantowanie wysokiej jakości pokrywy amortyzującej upadki. Właściwie zainstalowane pewne nawierzchnie na place zabaw umożliwiają ustrzec się wielu groźnych urazów (jak złamania czy zwichnięcia). Istnieje ogromnie wiele materiałów tłumiących upadki, tak nawierzchnie sztuczne takie jak płytki gumowe, sztuczna trawa, lub nawierzchnie wylewane, po materiały naturalne: piach, wióry, kora itd. Naturalnie każdy z tych materiałów ma swoje wady oraz atuty.

Plac zabaw dla dzieci

Autor: Ryan Hyde
Źródło: http://www.flickr.com
Maty syntetycznej trawy powstają z wysokiej jakości pianki polipropylenowej . Dzięki temu możliwym jest uzyskanie mat o dużej wytrzymałości, przy jednoczesnym zachowaniu elastyczności. Dzięki budowie porów pianki możliwe jest uwięzienie powietrza w ich wnętrzu. Po sprężeniu powietrza, pianka będzie mieć zdolność asymilowania energii. Konstrukcja maty umożliwia wodzie przepływać swobodnie pomiędzy jej zamkniętymi porami. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwy jest zarówno pionowy jak również poziomy drenaż, bez ryzyka, iż mata będzie chłonąć wodę. Więcej na

W zależności od żądanego stopnia absorpcji uderzenia, mata składa się z jednej bądź dwóch powłok, pokrytych sztuczną trawą. Standardowym kolorem wykończenia jest kolor zielony, niemniej jednak inne zabarwienia są dostępne na życzenie. Użycie mat ze sztucznej trawy umożliwia drenaż, tak pionowy jak także poziomy. Takie maty mogą być układane na większości typów podłoża, będą pokrywać się z krawędziami danego podłoża, nie pękając czy ulegając innym uszkodzeniom. Więcej na .

Dziecko na placu zabaw

Autor: Thi-Thanh-Tâm Nguyen
Źródło: http://www.flickr.com
Maty ze sztucznej trawy są bezproblemowe w montażu. Są one wytwarzane wraz z łącznikami, pozwalającymi spiąć je razem. Syntetyczna trawa może być bez trudu ułożona na powłoce z pianki oraz wypełniona kruszywem, piachem lub włóczka peru mieszaniną obu. Mata może być z łatwością przycięta z pomocą ostrego noża.

Do podklejania elementów maty zalecamy nowoczesny klej d4 (). To kleje powszechnie uznawane za kleje, które tworzą w pełni wodoodporne złącza o wysokiej wytrzymałości. Kleje D4 na zewnątrz mogą być wykorzystywane, mogą również być narażone na oddziaływanie czynników pogodowych, aczkolwiek pod warunkiem zalania spoiny klejowej należytą powłoką ochronną.