Dziecko

100 możliwości na zniwelowanie złośliwych wad mowy u dzieci

Wady wymowy są zjawiskiem raczej często spotykanym, również w obecnych czasach. Dolegliwości tego typu są bardzo zróżnicowane i wynikają z rozmaitych aspektów. Nierzadko zdarza się przykładowo, że w określonej rodzinie dana wada występuje często. Nie wszyscy jednak wiedzą, że zdecydowana większość zjawisk tego typu jest do wyleczenia, a usuwanie się ich w większości przypadków nie zajmuje dużo czasu. Istotne jest w pierwszej kolejności to, by wadę wcześnie rozpoznać i nie lekceważyć jej. W dzisiejszych czasach bowiem niezwykle często spotyka się osoby, które są dorosłe i posiadają zlekceważone wady wymowy.
Wady wymowy są zjawiskiem raczej często spotykanym, również w obecnych czasach. Dolegliwości tego typu są bardzo zróżnicowane i powstają z różnorodnych aspektów. Nierzadko zdarza się przykładowo, że w danej rodzinie wybrana wada występuje częściej. Nie każdy jednak wie, że większa część zjawisk tego typu jest do wyleczenia, a usuwanie się ich zwykle nie zbiera dużo czasu. Istotne jest przede wszystkim to, by wadę wcześnie rozpoznać i nie ignorować jej. Współcześnie bowiem bardzo często widuje się osoby, które są dorosłe i mają zlekceważone wady wymowy.

Dziewczynka w sukience
Źródło: szerszenska.com

Wielu z nich w wieku dorosłym nie da się już usunąć. Jedną ze specyficznych dolegliwości należących do wad wymowy jest jąkanie się (pomocne źródła). Ta dolegliwość występuje jednak zazwyczaj z całkowicie innych przyczyn niż pozostałe, które często ma się od urodzenia.

Zjawiska o podłożu psychologicznym
Wyróżniona jest pewna odmiana wad wymowy, których powodów należy upatrywać w sferze psychicznej człowieka. U najmłodszych pwoode mogą być rozmaite zaburzenia biorące się z ciężkich przeżyć, jak również z cech takich jak nieśmiałość i mieumiejętność dostosowania. Jednym z najbardziej typowych objawów tego rodzaju jest jąkanie się. Pojawia się ono najczęściej u dzieci, choć bywają także jąkający się dorośli.

Reedukacja żywieniowa w szkołach
Autor: Agencja Royal Brand PR
Źródło: Agencja Royal Brand PR

Polega to na niemożności wymówienia od razu całego wyrazu lub zdania, często także na „połykaniu” wybranych głosek czy całych sylab. Jąkające się dzieci zazwyczaj odznaczają się podwyższonym poziomem nieśmiałości. Podłożem jąkania bywają także problemy w szkole czy w domu. Bywają to również dzieci, które cierpią na różnorodne lęki.

Leczenie
Większa część wad wymowy usuwana jest przez specjalistę logopedę. Lekarze ci pracują w gabinetach prywatnych lub w ramach specjalistycznych poradni. Pociecha z wadą wymowy po zapisaniu się do specjalisty w większości przypadków otrzyma zestaw specjalnych ćwiczeń, dzięki którym po jakimś czasie wada ustąpi. Ćwiczenia te najczęściej opierają się na przykład na powtarzaniu rozmaitych zestawów liter i słów. Inaczej rzecz się ma z jąkaniem. Leczenie jąkania (sprawdź na stronie), jako zaburzenia o charakterze psychologicznym, przebiega w każdym przypadku w konsultacji z wykwalifikowanym psychologiem. Jest to jednak również dolegliwość, która może być w stu procentach wyeliminowana.