Jak poradzić sobie z jąkaniem u dziecka?

Umiejętność mowy jest jednym z najsilniejszych ludzkich nawyków, tak samo jak jąkanie. Nie jest to choroba, którą możemy uzdrowić za pomocą środków farmakologicznych, ale przez program leczenia nastawiony na zmianę przyzwyczajeń a także podejścia do problemu. Początkiem sukcesu są chęci i wewnętrzna zgoda do jego rozwiązania.
Umiejętność mówienia jest jednym z głównych ludzkich nawyków, podobnie jak jąkanie. Nie jest to dolegliwość, którą jesteśmy w stanie zniwelować za pomocą środków farmakologicznych, ale przez program leczenia zwrócony na zmianę nawyków a także podejścia do problemu. Kluczem do sukcesu jest gotowość i wewnętrzna zgoda do jego rozwiązania.

dziecko

Autor: Centrum Komunikacji Gordona,
Źródło: Centrum Komunikacji Gordona,

Zwalczanie trudności i stawianie kolejnych kroków w płynnym sposobie mówienia wymaga sporej motywacji. Dobrze wiedzieć, że sama znajomość technik płynnego mówienia, nie rozwiąże problemu jąkania. Badacze odkryli, że jąkanie może być wywołane opóźnieniem neurologicznym w trakcie procesu mówienia, który sprawia, że osoba jest zmieszana i sama nie jest do końca pewna, co chce dokładnie powiedzieć. Proces mówienia nie jest po prostu ruchem języka, ale wymaga zharmonizowania procesów psychicznych i fizycznych. W przypadku osoby jąkającej się, każda sytuacja powiązana z mówieniem, zakłóca system kontroli emocji, co powoduje problem. Osoba jąkająca, ma okresy płynności, gdy jej psychika jest ustabilizowana, niestety, wraca do dawnego stanu pod wpływem stresu.

Masz chęć zobaczyć inne równie przydatne wskazówki? Jeśli tak, to zobacz tu (https://lomza.centrumdemed.pl/demed/ortodonta-ortodoncja/), a na pewno nie odczujesz zawodu.

Rzecz jasna, nie możemy ochronić dziecka przed problemami obecnymi w życiu codziennym, jednak możemy je wspierać i starać się mu pomóc w razie ich wystąpienia. Warto również udać się z problemem do fachowca, który doradzi nam odpowiedni sposób postępowania lub podjęcia terapii. W tym celu wpiszmy w wyszukiwarkę szukane usługi i miasto, np. psycholog dziecięcy Poznań”.

Dziecko, uszy, słuch

Autor: Medicover.
Źródło: Medicover.

Często, kiedy dziecko nie umie sprostać dużym wymaganiom rodziców, może stać się zalęknione, co może sprzyjać problemom emocjonalnym i jąkaniu. Dziecko wymaga przede wszystkim akceptacji, czułości i poczucia bycia kochanym. Jeśli jest zbyt wrażliwe, nie zniesie zbyt dużej dawki krytycyzmu i zacznie czuć się niekochane.

Jeśli w mowie naszej pociechy jest coś niepokojącego, to powinniśmy udać się do logopedy. Aby znaleźć fachowca w tej dziedzinie, wpiszmy w wyszukiwarkę internetową stosowne sformułowania, np. „logopeda Poznań integracja-plus”. Ocena mowy dziecka i uspokojenie rodziców, są wówczas czymś wystarczającym, aby uniknąć dalszych kłopotów, natomiast im wcześniej psycholog dokona oceny sytuacji, tym większa szansa ustąpienia zaburzenia.

Źródło: Integracja Plus