
Skąd się bierze jąkanie?Niełatwo dokładnie określić, gdzie leży przyczyna tego zaburzenia.Tak zwane jąkanie organiczne to pewnego rodzaju upośledzenie fizyczne. Natomiast jąkanie czynnościowe pojawia się spowodowane traumą, trudnym przeżyciem, wielkim stresem. Bywa, że dzieci jąkają się tylko w szkole – w określonej grupie.
Każde dziecko ma swoje tempo rozwoju. Niektóre zaczynają mówić bardzo szybko, inne tworzą sobie bariery. Pomiędzy 4 a 8 rokiem życia bywa, że dzieci jąkają się. To bardzo często powtarzanie sylab, przeciąganie i zacinanie się. Mogą to być tylko tymczasowe problemy i niebawem ucichną, dlatego ten kłopot nazywany jest jąkaniem rozwojowym. Jednak w tych zaawansowanych sytuacjach zaburzenie artykulacji zamienia się w osobistą tragedię. Chory odczuwa nacisk i brak tlenu w klatce piersiowej, a słowa, pomimo trudu, nie dadzą się wypowiedzieć. Pojawić się mogą także męczące tiki, które są źródłem następnych stresów, bardziej utrudniając chorobę. Niezbędna jest przemyślana terapia (znajdź więcej) i sprawdzony logopeda Pani Szerszeńska z Warszawy.

Skuteczna pomoc logopedycznaTypowe ćwiczenia na jąkanie pozwalają rozluźnić aparat mowy. To najczęściej nadmuchiwanie balonów, masowanie policzków i artykulacja głosek oraz sylab w lusterku. Do tego konieczna jest terapia – wejdź – z psychologiem. Chorzy często mają nawet problem z prostymi czynnościami takimi jak rozmowa telefoniczna, zakupy, a porażki pogłębiają problem. Ważne jest też to , by mieć odrobinę dystansu i nie wstydzić jąkania. Zwalczenie stresu to pierwszy krok do płynnej rozmowy.
Jąkanie to trudne do wyjaśnienia, bardzo trudne zaburzenie komunikacji. Wyjść z tej trudnej sytuacji pomoże dobry logopeda Warszawa jest najlepszym w kraju ośrodkiem, w którym najłatwiej otrzymać skuteczną pomoc.