pokój dziecka

Wychowywanie potomka a kwestia finansowa

Wychowanie dziecka poza niepodważalną radością i spełnieniem, to również dość częste kłopoty i niepowodzenia. Jednym z nich są kwestie finansowe, bo jak wiadomo, pieniędzy nigdy nie jest za dużo, także dla naszych dzieci. Tymczasem kwestia materialna jest zazwyczaj bagatelizowana, jakby nie istniała, albo jak gdyby nie było możliwe zestawiać nasze dziecko z pieniędzmi. Wiadomo, są rzeczy bezcenne, jak bliskość czy macierzyństwo, ale jest także rzeczywistość, którą rządzą pieniądze.
Wychowanie dziecka poza niepodważalną radością i spełnieniem, to też częste problemy iporażki. Jednym z nich jest kwestia finansowa, bo jak wiadomo, pieniędzy nigdy za wiele, także dla naszych dzieci. Tymczasem kwestia finansowa jest często pomijana, jakby nie istniała, albo jak gdyby nie można było zestawiać nasze dziecko z pieniędzmi. Wiadomo, są sprawy bezcenne, jak zaufanie czy macierzyństwo, jednakże jest także rzeczywistość, którą regulują pieniądze.

Pokój dziecka z kolorowymi dodatkami
Autor: Kids Town
Źródło: www.kidstown.pl
Odkąd dziecko przychodzi na świat trzeba zakupić wyprawkę. Wiadomo, łóżeczko, kocyk czy wózek to niezbędne przedmioty. Niezbędne też są śpiworek dziecięcy, pościel, preparaty higieniczne i witaminy, potrzebne będą też zabawki, te edukacyjne, jak i przyborniki dziecięce. Ważne będą też zabawki bardziej rozrywkowe jak samochody czy lalki.

Dużym wydatkiem w tym wieku są lekarstwa. Każde dziecko musi się wychorować, jedno więcej, drugie mniej, lecz nie można wysnuć wniosku, iż jakaś pociecha jest od tego wolna. Zwyczajnie, mniej odporny organizm dziecka jest narażony na przeciągi, zmiany temperatur, choroby przejmowane od chorych rówieśników (na przykład) wprzedszkolu) czy choroby rodziców. Co więcej, rodzice także się mogą zarazić od swoich dzieci, więc wtedy koszt medykamentów rośnie.

Kiedy nasze dziecko dorasta pojawiają się inne wydatki. Zapisy na kursy, półkolonie, książki do szkoły, wyjazdy. Apetyt rośnie w miarę jedzenia, więc jeśli nasze dziecko jest odważne, lubiące nowe wyzwania możemy być pewni, iż będzie pragnęło spróbować wszystkiego, a my nie powinniśmy mu w tym przeszkadzać. Często dzieci fascynują się nowym zjawiskiem, by po chwili przeskoczyć na inne, to naturalne, powinniśmy wykazać cierpliwość, choć niezbędna jest rozmowa o tym dlaczego tak się stało, jak się stało, dlaczego twoja pociecha już nie chce przykładowo chodzić na zajęcia z karate, a woli uczęszczać na lekcje pływania?

Wszystkie te wydatki to normalna konsekwencja wychowania. Niektórych może zirytować przeliczanie wychowywania dziecka na pieniądze, lecz żyjemy w kraju, który nie rozpieszcza w tej kwestii, gdyż nie ma tak naprawdę dobrej polityki prorodzinnej, więc temat ten musi wypłynąć. I pojawia się w naszych rozmowach, w myślach, jest obecny wśród małżonków, młodych rodziców, omawiany jest przez polityków i ekonomistów. Powinniśmy podejść do tego na luzie, bez poczucia winy.