Rozważania w kolejce do stacji benzynowej – jak wynalazki zmieniają rzeczywistość?

W naszym otoczeniu jest sporo obiektów do których jesteśmy tak przyzwyczajeni, iż z reguły ich nie dostrzegamy. Po prostu je wykorzystujemy, bez głębszego zastanowienia się. I co zabawne, większość z nas uważa, iż te obiekty istnieją od zawsze. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, kto odpowiedzialny jest za taki wynalazek. Na ogół są to proste sprzęty, nie zaopatrzone w migające diody, nie wydające brzmień i nie porażające kolorami, a pomimo to takie proste podejścia zdecydowanie można nazwać rewolucyjnymi.
W naszym otoczeniu jest wiele przedmiotów do jakich jesteśmy tak przyzwyczajeni, iż z reguły ich nie dostrzegamy. Po prostu je używamy, bez głębszego zastanowienia się. I co zabawne, większość z nas uważa, iż te obiekty istnieją od zawsze. Często nawet nie wiemy, kto odpowiedzialny jest za taki wymysł. Zwykle są to proste [narzędzia, nie wyposażone w migoczące diody, nie wydające dźwięków i nie porażające kolorami, a pomimo to takie proste rozwiązania śmiało możemy określić rewolucyjnymi.

wycieraczka

Niemal każdy człowiek – gdyby mu zadać pytanie: który wynalazek łączy prostotę z rewolucyjnością – zapewne przytoczy dosyć już stary obiekt – żarówkę. Innymi tego rodzaju obiektami będą wycieraczki do samochodu. Co może budzić zaskoczenie, po raz pierwszy użyto ich w latach 60-tych XX w.. O rewolucyjnym charakterze tego wynalazku (a z pewnością o jego skuteczności) świadczy fakt, iż do wynalazku przyznaje się paru naukowców, a pewne usprawnienie tego wynalazku wywołało przewlekłą batalię patentową . Słowem, jak powiada stare przysłowie „sukces ma wielu ojców, a porażka jest sierotą”. Sprawdza się ono w pełni.

Ciekawostką może być, że jednym z pretendentów do autorstwa jest wynalazca polskiego pochodzenia – Józef Hoffman. Dobrze byłoby o tym pomyśleć nabywając na pobliskim CPN-ie wycieraczki Bosch, szczególnie jeżeli kupujący jest pianistą, ponieważ (co najbardziej zadziwiające) wynalazca ten był kompozytorem i pianistą. Można zatem być zapomnianym trochę muzykiem, a zarazem znanym wynalazcą. Zastanawia mnie nieraz, jak radzono sobie z deszczem przed zaczęciem przemysłowej wytwórczości wycieraczek samochodowych. Więcej na

Dziś narzekamy jedynie na przymarzanie naszych pojazdów, chociaż spotkałem się już z aparatami które możemy nastawić w taki sposób, że kiedy rano będziemy wsiadać do pojazdu, będzie on już odpowiednio nagrzany (tak zwany czasowy włącznik ogrzewania). Naturalnie można sobie poradzić w sposób bardziej analogowy, jednak jest to rozwiązanie dla desperatów; to znaczy na Syberii zdarza się, iż kierowcy rozniecają ogień pod pojazdem.

Jeśli ten tekst jest dla Ciebie ekscytujący, sprawdź informację (https://www.akumulator24.com.pl/prostowniki.html) przedstawiającą analogiczny temat. Najprawdopodobniej ona też Cię zainteresuje.

Niemniej jednak zalecałbym to pierwsze, dużo bezpieczniejsze podejście.