szkoła podstawowa

Szukamy odpowiedniej szkoły podstawowej dla własnego potomka

Szkoła podstawowa to w sumie nic wielkiego – no przynajmniej jeśli w rachubę wchodzi wybór. W końcu w naszym kraju działa rejonizacja, a więc dzieciaki z jednego osiedla idą do tej samej szkoły. To bardzo komfortowe, bo dzieci mają względnie krótką drogę do szkoły. Jednak czy we wszystkich przypadkach najbliższa szkoła jest najbardziej wskazaną możliwością?
Podstawówka to w sumie nic nadzwyczajnego – no przynajmniej jeżeli w grę wchodzi wybór. W końcu w akurat naszym kraju funkcjonuje rejonizacja, czyli dzieciaki z jednego osiedla mieszkaniowego idą do tej samej szkoły. To wielce wygodne, bo dzieci mają dosyć krótką drogę do swojej szkoły. Jednakowoż czy zawsze najbliższa szkoła podstawowa jest najbardziej wskazaną opcją?

szkoła
Autor: Laurie Sullivan
Źródło: http://www.flickr.com
Szczególnie to się tyczy największych miast – tych ośrodków, na których obszarze znajdują się te szkoły podstawowe, które cechują się ponadprzeciętnym poziomem nauczania – sprawdź ofertę. Poza tym, w niektórych szkołach nie jest zbytnio bezpiecznie, a więc słabsze dzieci mogą być gnębione przez rówieśników. W renomowanych szkołach podstawowych jest ogólnie korzystniej. Poziom nauczania jest wyższy, nauczyciele są konkretniejsi, do tego jest bezpieczniej, warunki nauki charakteryzują się europejskim poziomem.

A poza tym ta bardziej renomowana szkoła podstawowa zasadniczo dużo lepiej przygotowuje dzieci do funkcjonowania w późniejszych latach. Na przykład trudno nie docenić jakości nauczania języków obcych, w szczególności jęz. angielskiego. Choć także mowa o jęz. niemieckim albo francuskim. Ciekawa sytuacja sprzed dosłownie kilku chwil: jakiś wielce inteligentny człowiek dostał ciekawą propozycję zawodową, gdzieś w Poznaniu, ale niestety nie jest w stanie pochwalić się doskonałą znajomością francuskiego. A więc podstawówki, w których dostrzec idzie lepszy poziom nauczania języków obcych to bez dwóch zdań coś bardzo godnego uwagi.

Szkoła, klasa
Autor: daryl_mitchell
Źródło: http://www.flickr.com

Interesująca jest choćby szkoła (szkoła niepubliczna w Warszawie www.wilanow.varsovia.edu.pl/) żydowska we Wrocławiu – ogólnie w każdym większym mieście funkcjonują podstawówki, które spokojnie można polecić. Zapamiętajmy jedno: w żadnym razie nie powinniśmy zakładać, że nasze dziecko jest bardzo mądre. Może w istocie jest ponadprzeciętne, ale trudno nie zauważyć, iż szczególnie elity niejako tresują swoje dzieci. To wyłącznie takie wtrącenie. Bez dwóch zdań poszukiwanie dla dziecka szkoły dalszej, niż ta, która jest najbliższa miejscu meldunku jest świetnym rozwiązaniem. Porządna podstawówka to pewnie jeszcze nie wszystko, lecz tak jakby zapewnia naszemu dziecku korzystniejszy start w życie.