szkoła

Pomysły na interesujące ćwiczenia na języku polskim w podstawówce?

Jednym z wyzwań, które stoją przed nauczycielami w każdej szkole, jest nieustanne wymyślanie interesujących ćwiczeń, dzięki którym uczniowie mogą stosować przyswojone informacje. Takie ćwiczenia niezbędne są na każdym przedmiocie, wymaga ich również język polski. Szkoła podstawowa to początkowa faza nauczania. I właśnie ten okres ma znaczący wpływ na dalszą chęć zdobywania informacji, więc dobrze jest się naprawdę postarać, aby każde dziecko z ciekawością realizowało przekazane mu zadania. Ćwiczyć powinno się każdą umiejętność, począwszy od pisania.
Jednym z wyzwań, które stoją przed nauczycielami we wszystkich szkołach, jest ciągłe wymyślanie interesujących ćwiczeń, dzięki którym uczniowie mogą wykorzystać pozyskane informacje. Takie ćwiczenia niezbędne są na każdym przedmiocie, wymaga ich również język polski. Szkoła podstawowa to początkowy etap nauki. I właśnie ten okres może wpłynąć na dalszą chęć zdobywania informacji, toteż warto jest się naprawdę postarać, aby każde dziecko z zaciekawieniem wykonywało postawione przed nim zadania. Ćwiczyć trzeba każdą umiejętność, począwszy od pisania.

szkoła
Autor: Laurie Sullivan
Źródło: http://www.flickr.com
Najmłodsi uczniowie rozpoczynają od szlaczków i literek, im dalej – tym trudniejsze wyzwania. Nauka pisania bowiem to nie wszystko, musimy nauczyć się pisać poprawnie, czyli bez robienia błędów – . By poznać zasady interpunkcji, ortografii lub gramatyki można np. zadać uczniom interesujące ćwiczenia redakcyjne. Zależnie od ich wieku to np. opis ulubionego zwierzaka czy dokończenie opowiadania przeczytanego przez nauczycielkę. Obok pisania stoi czytanie – na początku przydadzą się niedługie czytanki słowno-obrazkowe, by nie przeciążać kilkuletniego malucha. Razem z rozwojem umiejętności można wprowadzać coraz bardziej wymagające czytanki, a nawet próbować czytania ze zrozumieniem.

Tutaj należy zaznaczyć, iż dzieci szybciej przyswajają tekst, gdy czytają go po cichu, zatem to dobre zadanie domowe, kiedy uczeń może się skoncentrować i nic nie będzie mu przeszkadzać.

Poświęć chwilę i sprawdź tu (http://mdlabels.pl/oferta/etykiety/etykiety-wag-drukarek/) analogiczne informacje na opisywany temat – one z całą pewnością Cię zaintrygują, więc nie wahaj się za długo:)

Ważne są też ćwiczenia językowe oraz rozpoznawanie poszczególnych części mowy. Mogą to być interesujące kolorowanki, uzupełnianki bądź nawet ćwiczenia online, ponieważ aktualnie coraz więcej szkół realizuje zajęcia w salach komputerowych, aby je

szkoła
Autor: North Devon Council
Źródło: http://www.flickr.com

uatrakcyjnić.

Dzieci w szkole powinny oprócz tego czytać lektury, chociaż nie każdy uczeń jest ku temu chętny. By wzmocnić jego motywację dobrze np. poprosić o wymyślenie innego zakończenia opowieści bądź uzupełnienie quizu w celu skontrolowania, co dzieci pamiętają z książki. Takie ćwiczenia to znakomity pomysł na zaplanowanie atrakcyjnych zajęć języka polskiego. Nauczyciele mają dużo pracy, lecz są zadowoleni, gdy ich uczniowie z ochotą przychodzą na zajęcia i czekają na nowe wyzwania, jakie pobudzają ich myślenie oraz kreatywność. W poszukiwaniu pomysłów dobrze korzystać z zasobów internetu.