O tym, że korzystnie jest uczyć się języków z rodziny słowiańskich

Większość spogląda na kraje zachodnie, wyjeżdża tam i uczy się języków germańskich czy romańskich, mniejsza zaś ilość ludzi sięga wzrokiem bliżej, gdzie nie ma potrzeby nawet wytężać wzroku, by zobaczyć naszych najbliższych sąsiadów. Mowa o państwach, w jakich posługują się, tak jak my, językiem z grupy języków słowiańskich. Które to kraje i dlaczego warto się im bliżej przyjrzeć, a może i począć uczyć się jednego z tych języków?
Większość wygląda na zachód, wyjeżdża tam i uczy się języków germańskich czy romańskich, mniejsza zaś ilość osób sięga wzrokiem bliżej, gdzie nie trzeba nawet żeby za bardzo wytężać wzrok, ażeby ujrzeć naszych najbliższych sąsiadów. Mowa o krajach, w jakich posługują się, tak jak my, językiem z grupy języków słowiańskich. Które to państwa i dlaczego jest sens się im lepiej przyjrzeć, a może i zacząć uczyć się jednego z tych języków?

książki do nauki języków obcych

Autor: Quinn Dombrowski
Źródło: http://www.flickr.com
Ogólnie zasada jest tego typu, że im bardziej na wschód tym mocniej rosyjski panuje. Nie rozchodzi się tylko o to, iż Federacja Rosyjska jest geograficznie najpotężniejszym państwem na świecie, więc pogadasz w tym języku w niezliczonej ilości miejscach, ale również, ważne jest to, iż w krajach sąsiadujących z Rosją, jak Ukraina lub Kazachstan także podyskutujesz w tym języku.

Tak to już bowiem przez lata się ustaliło, iż rosyjski był najistotniejszym z języków i ten stan trwa do dzisiajj. Rosja to kraj, który rzuca cień na inne państwa i bezdyskusyjnie rządzi w obszarze postsowieckim, jeśli zastanawiamy się właśnie nad Wschodem, jako o miejscu zawierania transakcji to język rosyjski (więcej bonusów) jest obowiązkowy. Dzięki takiej sytuacji dosyć dobrze rozwija się rynek translatorski. tłumaczenie języka rosyjskiego (bonusy) to coraz częstsze zlecenia, szczególnie dla ludzi interesu, którzy przeprowadzają na Wschodzie swoje sprawy, a ich rosyjski wystarczający jest do prostych ustaleń, ale nie do przekładania na rosyjski ważnych dokumentów.

A może pragniemy najzwyklej poznać kulturę mniej znaczących w tym obszarze krajów, jak Ukraina lub Białoruś? To interesujące, choć zaniedbane kraje. We wschodniej Ukrainie, tak naprawdę pogadamy raczej w języku rosyjskim, lecz już na zachodzie w obiegu jest przede wszystkim ukraiński. Oczywiście wpływ ma na to historia. Białoruś jest odizolowana przez dyktatora Łukaszenkę, ale kiedyś może będzie to kraj bardziej otwarty.

Języki słowiańskie to także kraje na południu, jak Czechy, Słowacja oraz państwa na Bałkanach: Chorwacja oraz Serbia. Każdy z tych języków, chociaż w wielu miejscach podobny, tak naprawdę wymaga solidnej nauki. Wiedzą o tym wszyscy, którzy wychylają głowę choćby do Czech i już na starcie słyszą dziwny, niby prawie taki sam, lecz trochę śmieszny, trochę swojski język. Podobnie jest w Chorwacji (na urlop jeździ tam coraz więcej Polaków) – jest coś podobnego w tym języku, lecz to ciągle obcy język.