Komunikacja społeczna – czyli na jakich stanowiskach humaniści mogą odnaleźć się na dzisiejszym rynku pracy

Rynek pracy jest aktualnie dość dynamiczny, w związku z tym zmienia się także oferta edukacyjna. Dzisiaj kierunki rozchwytywane jeszcze 10 lat temu nie znajdują już większego zapotrzebowania na rynku. Rynek wymaga przygotowania młodych osób do całkowicie innych stanowisk pracy biorąc pod uwagę zmieniające się procesy zarządzania w firmach i nowoczesne strategie, które wymagają innowacyjnego podejścia do realizowanych zadań. Jakie kierunki studiów warto więc brać obecnie pod uwagę? Czy humanista ma możliwość odnaleźć się na nowoczesnym rynku pracy?
Rynek pracy jest obecnie bardzo dynamiczny, w związku z tym zmienia się także oferta edukacyjna. Dziś kierunki oblegane jeszcze 10 lat temu nie znajdują już większego zapotrzebowania na rynku. Rynek wymaga przygotowania młodych osób do zupełnie innych stanowisk pracy w związku dynamicznym procesem zarządzania w firmach i nowoczesnymi strategiami, które wymagają innowacyjnego podejścia do wykonywanych zadań. Jakie kierunki studiów warto zatem brać obecnie pod uwagę? Czy humanista ma możliwość odnaleźć się na nowoczesnym rynku pracy?

absolwenci

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Powszechnie istnieje przekonanie, że największe zapotrzebowanie istnieje w związku z branżami inżynieryjnymi oraz w branży IT. Nie oznacza to natomiast, że humaniści pozostają w tyle jeśli chodzi o rynek pracy. I w tym obszarze potrzebni są fachowcy, ale faktycznie wyspecjalizowani oraz tacy, którzy wiedzę mogą praktycznie przełożyć na wzrost efektywności i wydajności w firmach, czy rozmaitego rodzaju placówkach publicznych. Przykładem może być komunikacja społeczna. Zwykle wiąże się ona z dziennikarstwem czy Public Relations. Jeśli o niej mowa chodzi w szczególności o kształtowanie pozytywnego wizerunku firmy oraz długofalowych relacji ze środowiskiem społeczno-gospodarczym. Nie od dziś wiadomo, że umiejętność komunikacji, perswazji czy negocjacji może znacząco wpłynąć na wizerunek podmiotu i poprawić jego sytuację na rynku. Sztuka umiejętnego komunikowania się z innymi, przekazywania informacji oraz interpretowania danych to wręcz podstawa do tego, aby móc odpowiednio kierować działaniami. Dlatego kierunki związane z komunikacją społeczną zyskują uznanie i mogą realnie zwiększyć szanse młodego człowieka na znalezienie zadowalającej pracy – .

rozmowa kwalifikacyjna
Innym godnym uwagi kierunkiem jest grafika komputerowa. Studia w tym zakresie to furtka do pracy w wielu przedsiębiorstwach, szczególnie tych nastawionych na nowoczesny marketing, również internetowy. Bez wsparcia ze strony grafika komputerowego nie powstaną żadne strony www, żadna sensowna ulotka czy inny materiał promocyjny. Osoby, które mają zmysł artystyczny i ukończyły np. malarstwo czy projektowanie, powinny zainteresować się rozwojem w kierunku grafiki komputerowej, bowiem to pomoże im na pewno znaleźć zatrudnienie – .