Zwiększ swoje kwalifikacje językowe

Dzisiejszy rynek pracywymaga od nas przede wszystkim elastyczności i wszechstronności. Powinniśmy być wyspecjalizowani i to najlepiej minimum w kilku dziedzinach, wtedy mamy więcej możliwości na odnalezienie się na rynku pracy.
Dzisiejszy rynek pracywymaga od nas w głównej mierze mobilności i wszechstronności. Powinniśmy być specjalistami i to najlepiej co najmniej w kilku dziedzinach, wtedy to mamy większą szansę na odnalezienie się na rynku pracy.

Podstawą

karteczki dla dzieci

Autor: Helen Dorn
Źródło: Helen Dorn

są rzecz jasna różnego rodzaju umiejętności, które można wykorzystać w praktyce do realizowania rozmaitych powierzanych przez firmę zadań. W tym przypadku liczy się asertywność, umiejętność współdziałania w grupie, zaangażowanie, skrupulatność i otwartość na nowe wyzwania. Pracownik idealny musi oczywiście wykazać się przy tym szeregiem kompetencji związanych z komunikacją – w tym oczywiście znajomością języka. Dzisiaj podstawą jest w szczególności język angielski, ale nie jest źle – wręcz jest to dobrze widziane – by kandydat na nowe stanowisko pracy posiadał dodatkowo zdolności lingwistyczne z zakresu języka rosyjskiego czy hiszpańskiego.

Ludzie szukający pracy, starają się więc sprostać stawianym im wymaganiom. Nie jest to jednak prosta sprawa. Weźmy za przykład naukę języka – nauka z czasów studiów już nie wystarcza. Umiemy język, ale w rzeczywistości nierzadko nie rozumiemy przekazu bądź sami nie umiemy zakomunikować tego, co mamy do zakomunikowania. Poza tym poziom nauczania języka w szkołach jest wciąż daleki od tego, jaki byśmy sobie życzyli – nie tyle z powodu małej ilości materiału do przyswojenia, bo tego akurat w szkole nie brakuje, ile z powodu niedopasowania metod i technik nauczania do możliwości ucznia. A metod jest wbrew pozorom wiele tylko należy dobrać najlepszą do swoich zdolności i możliwości – ci, którzy uczą się ze słyszenia mogą oglądać różne programy multimedialne w obcym języku, inni, którzy są wzrokowcami mogą postawić na fiszki do angielskiego, jeszcze inni mogą uczyć się wykorzystując teksty piosenek. Wykładowcy powinni więc stosować na zajęciach różne metody nauki języka obcego, gdyż to faktycznie może zwiększyć kompetencje uczniów i otworzyć im drogę do kariery na przyszłość.
Na szczęście proces zmian co do nauczania w polskich szkołach jest zauważalny, chociaż przebiega bardzo wolno – wręcz ślamazarnie. A tymczasem rynek pracy jest nieubłagany. Stąd też sami winniśmy myśleć o własnej przyszłości i już dziś starać się stosować wszelkie dostępne rozwiązania na poprawę swoich kwalifikacji wejdź: .