Czym jest harcerstwo, na czym polega udział w tego typu zrzeszenia? W jaki sposób zostać harcerzem?

Co można robić w harcerstwie? Można wybierać się na wycieczki, różnorodne biwaki, zloty i obozy. Możemy nauczyć się dużej ilości ciekawych rzeczy, przykładowo, w jaki sposób posługiwać się mapą czy kompasem, jak tropić i nie dać się złapać, budować prycz i stelaż, zapoznać się z alfabetem Morse’a i zaznajomić się z szyframi, a także jak się właściwie nimi posługiwać, lecz również jak udzielać pierwszej pomocy, poradzić sobie samemu w dziczy i co jesteśmy w stanie ugotować z puszczańskich przysmaków.
Co się robi w harcerstwie? Można wybierać się na wycieczki, różne biwaki, zloty a także obozy. Jesteśmy w stanie nauczyć się dużej ilości ciekawych rzeczy, np, w jaki sposób posługiwać się mapą czy kompasem, w jaki sposób tropić i nie dać się wytropić, jak zbudować prycz i stelaż, poznać alfabet Morse’a i zaznajomić się z szyframi, a także jak się odpowiednio nimi posługiwać, lecz również jak udzielać pierwszej pomocy, radzić sobie samemu w lesie i co można przyrządzić z puszczańskich przysmaków.

zobacz tu

Autor: Leslie Science & Nature Center
Źródło: http://www.flickr.com

Na pewno zapoznasz ludzi, których wartości moralne przez długi okres nie uległy zmianie, a w ich życiu społecznym najbardziej istotne są duch przyjaźni i przygody. Prawdziwych przyjaciół odnajdziesz właśnie w harcerstwie. (podstawowe wyposażenie: Najlepsza busola) Najbardziej magiczne jest ognisko, które łączy wszystkich harcerzy i harcerki, oraz niesamowity klimat, jaki jesteśmy w stanie poczuć tylko w takim momencie. Większość osób nie zdaje sobie sprawy, że harcerstwo w Polsce jest nieco odmienne niż skauting, jaki jest bardzo popularny w innych krajach. Skauci bardziej koncentrują się na poznawaniu Ziemi, natomiast harcerze na duchu przygody, koleżeństwie i niepodległości narodowej. Nasi harcerze są zrzeszeni w związki, które odróżniają się od siebie metodą oraz sposobem wychowania religijnego.

ZHR, ZHP (co oznacza Związek Harcerstwa Polskiego) oraz SHK „Zawisza” (skrót odStowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”) istnieją na terenie całego kraju, dlatego nie trzeba ich jakoś bardzo szukać. Z pewnością znasz choć jedną osobę, która do nich należy. Są również związki działające tylko w wybranych regionach, więc automatycznie ich członków jest mniej i trudniej do nich trafić. Jak już udasz się na pierwszą zbiórkę i dojdziesz do wniosku, że jest to coś, co ci się niezwykle podoba, to poproś rodziców o zgodę pisemną.

harcerstwo

Autor: Arcadiuš
Źródło: http://www.flickr.com

Oni właściwie powinni być poinformowani o twoim uczestnictwie w harcerskim życiu. Istotny jest także kontakt bezpośredni przykładowo z zastępowym albo drużynowym. Dlatego nie zapomnij podać swojego numeru tel. i poprosić o numer zastępowego. Miej na uwadze, że harcerstwo nic nie kosztuje, gdyż to forma działania społecznego. Jeśli ktoś będzie domagał się od ciebie wielkich kwot pieniężnych, z pewnością nie jest harcerzem. Wiadomo, zbierane są drobne składki, ale nie wynoszą one więcej niż 50 zł na rok. Akcesoria harcerskie dostępne są w specjalnych sklepach, jak składnica harcerska.

Jeżeli po przeczytaniu obecnego tu postu wciąż masz jakieś pytania, to sprawdź dodatkowo to ważne opracowanie (https://www.coraltravel.pl/Egipt/Hurghada/hotel/THE-CLEOPATRA-LUXURY-RESORT-MAKADI-BAY/9055/40-5259-24FF.html) – są tam analogiczne materiały.

Możemy tam nabyć wszystko czego potrzebuje prawdziwy harcerz. Przykładowe akcesoria do przejrzenia: szukaj tu.