Czy zdajesz sobie sprawę, jak w technice spawania mnóstwo zależy od stali o podwyższonej jakości? Przeczytaj dlaczego

W konstrukcjach które podlegają spawaniu, zamiast standardowej stali jakościowej można zastosować stal o podwyższonej wytrzymałości na rozciąganie, ponieważ będzie pozwalać to na zrobienie elementów o mniejszych przekrojach, a co za tym idzie – o mniejszej masie. Jest to powiązane z wysoką wytrzymałością na obciążenie statyczne oraz z dużymi dopuszczalnymi naprężeniami.
W konstrukcjach spawanych, zamiast standardowej stali jakościowej można zastosować stal o zwiększonej wytrzymałości na rozciąganie, ponieważ będzie pozwalać to na zrobienie elementów o mniejszych przekrojach, a co za tym idzie – o mniejszej masie. Jest to związane ze znaczną wytrzymałością na obciążenia statyczne oraz z dużymi dopuszczalnymi naprężeniami.

Spawacz

Autor: Aiko, Thomas & Juliette+Isaac
Źródło: http://www.flickr.com
Najważniejszym elementem, na jaki trzeba zwracać uwagę przy spawaniu stali wysokowytrzymałych drobnoziarnistych, polepszanych cieplnie oraz termomechanicznie walcowanych, jest zachowanie reżimu technologicznego w czasie przeprowadzenia prac związanych z montowaniem i spawalniczych . Rozumie się przez to odpowiedzialne podejście do tego rodzaju materiałów na każdym etapie – począwszy od spreparowania produkcji (przygotowanie detali, czystość metaliczna), poprzez dokładność montażową z właściwymi naddatkami spawalnymi, jak również usztywnienia związane z montowaniem do spawania (ważne, aby nie uszkodzić powierzchni detali), aż wreszcie po sam proces zespawania, prowadzony przeważnie wielościegowo, w celu zapewnienia właściwej energii liniowej spawania (proces spawania, a później także zespalania, poprzedzony musi być odpowiednim ogrzewaniem wstępnym, aby zagwarantować właściwy czas chłodzenia).

Praca spawacza

Autor: NAVFAC
Źródło: http://www.flickr.com

Właściwie prowadzony proces spawania dla tychstali pozwala na uzyskanie właściwą wytrzymałość (i udarność) złączy spawanych dla elementów maszyn i narzędzi, które zaprojektowane z użyciem bardzo trwałych materiałów, pozwalają na tworzenie coraz lżejszych, ale i unoszących znacznie cięższe obciążenia, konstrukcji. Do procesu spawania trzeba wykorzystywać jedynie blachy po obróbce strumieniowej. Krawędzie spawane, które po obróbce strumieniowej będą wypalone, należy jeszcze oczyścić ze zgorzeliny.

Czy powyższa porada wywołała u Ciebie dociekliwość? Jeśli tak, to poznaj ten niesamowicie w serwisie. On bez wątpienia też okaże się warty przeczytania.

Części ze stali, kute i wypalane o znacznej masie przed spawaniem trzeba rozgrzać „miękkim płomieniem” w równy sposób i stale, a w trakcie procesu spawania trzeba trzymać temperaturę. Też przy spawaniu tych detali z cieńszymi blachami cała sfera spawania, tzn. także blachy w odstępie min. 100 mm trzeba na początku podgrzać. Rozbudziło to twoją ciekawość? Te i inne informacje można przyswoić na różnych szkoleniach, jak szkolenia spawaczy.