images

Często ludzie, także niestety Polacy, całkowicie pomniejszają rangę historii

Nierzadko ludzie, również na nieszczęście Polacy, całkowicie pomniejszają znaczenie historii. Ciężko tak naprawdę pewnym ludziom się przesadnie dziwić, bo jeśli najzupełniej nie lubią historii, mają święte prawo tak rozumować. Jednak nigdy nie można zaakceptować tego typu postawy! A więc: co zrobić, aby historia wśród Polaków była popularniejsza?
Bardzo często ludzie, także na nieszczęście Polacy, całkowicie deprecjonują rangę historii. Ciężko w sumie pewnym ludziom się przesadnie dziwić, bo jeżeli całkowicie nie przepadają za historią, mają święte prawo właśnie tak mówić. Jednakowoż nigdy nie można akceptować tego typu postawy! Zatem: co robić, aby historia wśród Polaków była popularniejsza?

zdjęcie
Autor: Marian Schmidt
Źródło: Marian Schmidt

Bardzo ciężkie zapytanie, lecz zasadniczo zapewne jakieś w miarę sensowne wnioski można wyciągnąć. Najbardziej znaczące jest szkolnictwo. A więc jeśli nasze dzieci będą uczyli porządni historycy, ludzie, którzy orientują się w jaki sposób zaszczepić młodym miłość do tego przedmiotu, to najzwyczajniej w świecie dostrzeżemy, że po pewnym czasie bez cienia wątpliwości świadomość historyczna będzie większa. I to jest wspaniałe, czyż można np. wyobrazić sobie mądry dialog kultur (więcej na temat na ), jeżeli większość osób kompletnie nie kojarzy podstawowych pojęć historycznych?

To generalnie interesujące zagadnienie – jak Polacy mogliby lepiej dogadywać się z np. Żydami? Choć polski antysemityzm to zagadnienie trudne do rozstrzygnięcia – nie można rzec, że w innych państwach ludzie są sporo mniejszymi antysemitami, to jednak fakty są takie, iż dosyć trudno jest się nam porozumieć. I wcale nie chodzi tylko o barierę językową. Niesłychanie często niemal nic nie wiemy o Żydach. Trochę suchych faktów oraz dużo stereotypów. I dlatego popularnościąmocno cieszą inicjatywy jak np. szkoła żydowska i dialogu kultur, ponieważ wypadałoby, abyśmy nareszcie poznali Żydów. Chociaż naturalnie oni powinni poznać także nas. O nas również należałoby zawsze pamiętać!

Ciekawym pomysłem, dzięki to któremu wreszcie historia przestanie kojarzyć się młodym z wszechobecną nudą jest popularyzacja jakże ciekawych filmów zamieszczanych w serwisie Youtube. Można tak naprawdę powiedzieć, że jedna seria filmików, oczywiście tych wartościowych, w wielu przypadkach daje sporo więcej efektów, niż nudne lekcje w szkołach. Kogo tak naprawdę interesują lekcje historii jakie znamy ze szkół? Generalnie wyłącznie zapaleńców! Gdy w rachubę wchodzą filmy na Youtubie, bardzo często jest tak, że potrafią zaciekawić również takie osoby, które w sumie nie mają znacznego talentu do historii!