Czy możemy na własną rękę nauczyć się języka obcego

Panuje przeświadczenie, że samodzielne nauczenie się języka obcego jest to rzecz nadzwyczaj trudna lub wręcz nierealna. Większa część osób mniema, iż jest to zadanie tak zawiłe, że wymaga uczęszczania na warsztaty kierowane przez odpowiednio wykwalifikowanych instruktorów. To przekonanie z gruntu nieprawdziwe.
Panuje przeświadczenie, iż samodzielne nauczenie się języka obcego jest to rzecz bardzo trudna czy wręcz nierealna. Gros osób sądzi, że jest to zagadnienie tak złożone, że wymaga uczęszczania na szkolenia prowadzone przez odpowiednio wykwalifikowanych pedagogów. To mniemanie z gruntu nieprawdziwe.

Kiedy przez moment pomyśleć, dojdziemy do wniosku, iż w rzeczywistości zawsze gdy czegoś się uczymy, to uczymy się sami. Musimy coś pojąć czy wyćwiczyć określoną umiejętność i nikt za nas tego nie zrobi. W nauce języka obcego nie możemy pójść „na skróty”.

Nauka pod przewodnictwem instruktora odróżnia się od nauki samodzielnej wyłącznie tym, że to nauczyciel wybiera nam kolejne wiadomości oraz umiejętności do opanowania. Zatem jeśli by samemu wiedzieć, czego akurat musimy się w danym momencie nauczyć, instruktor okazałby się zbędny.

Jest jeszcze jedna funkcja nauczyciela nauki obcego języka. Przez nagany a także pochwały, poprzez system ocen ma on motywować kształcącego się do regularnej pracy.

Włochy

Autor: Julia Maudlin
Źródło: http://www.flickr.com

Takiego składnika w samodzielnej nauce rzecz jasna nie ma. Gdy ktoś wymaga motywacji zewnętrznej, aby nauczyć się języka obcego, oczywiście nie będzie w stanie nauczyć się go samodzielnie. Może się i tak niestety zdarzyć, że nauczyciel miast nakłonić zniechęci do nauki obcego języka.

Etap późniejszy to nauczanie z native-speakerem, jaki nie musi być wykwalifikowanym nauczycielem języka obcego.

Czy interesują Cię podobne tematy? Jeżeli tak, to jeszcze więcej (https://www.osmiornica.eu/) tego typu wpisów opracowano na naszej kolejnej witrynie. Zapraszamy!

Obojętnie czy będzie to język niemiecki, arabski czy może język włoski, to do nas samych należy podjęcie decyzji, czy podejmiemy naukę obcego języka samodzielnie czy będzie dla nas lepszą lekcja w grupie pod okiem instruktora.

Zyski które zapewnia ta ostatnia opcja to: możliwość dwustronnej konwersacji pomiędzy uczniami, dwustronnej oceny, motywacji ze strony instruktora, obiektywna diagnoza bieżących rezultatów. W jaki sposób wyszukać dobrą szkołę uczącą języków obcych w swoim mieście? To nic trudnego. Wystarczy wystukać w wyszukiwarkę zdanie: nauka włoskiego Warszawa, a znajdziemy całe mnóstwo rezultatów. Sprawdźmy jeszcze opinie wśród forumowiczów bądź własnych przyjaciół na temat wybranej szkoły i już można zabierać się do owocnej nauki.