Z jakiej przyczyny warto inwestować w na pozór mało potrzebne badania naukowe?

Zazwyczaj nie przypuszczamy jak niezwykle ważne dla naszego życia są badania naukowe. Większości z nas badacz kojarzy się z kultowym wizerunkiem Alberta Einsteina z 1947 roku; roześmianego nauczyciela z trochę niefrasobliwą fryzurą, zajmującego się nieco abstrakcyjnymi kwestiami, pozornie dalekimi od rzeczywistości problemami.
Na co dzień nie przypuszczamy jak niesłychanie istotne dla naszego życia są badania naukowe. Większości z nas badacz kojarzy się z słynnym wizerunkiem Alberta Einsteina z okresu amerykańskiego; uśmiechniętego belfra z lekko niefrasobliwą fryzurą, zajmującego się nieco abstrakcyjnymi ideami, pozornie odległymi od rzeczywistości sprawami.

Aparatura chemiczna

Autor: KAMEERU
Źródło: http://www.flickr.com

Pozornie bowiem niewiele wspólnego z praktycznymi problemami ma hipoteza tłumacząca naturę fali światła. Tymczasem bez tej wiedzy nie mielibyśmy nowoczesnych, wydawało by się oczywistych narzędzi, takich jak baterie słoneczne a nawet szkolne kalkulatory napędzane baterią słoneczną. Podobnie sprawa wygląda z innymi współczesnymi urządzeniami. Sprawdź w tym miejscu: .

Współcześnie niezwykle modne są opakowania próżniowe. Oszczędzają miejsce w szufladach, wydłużają świeżość żywności. Ich zastosowanie umożliwiają pompy próżniowe, małe aparaty pozwalające usunąć powietrze z worka, przez co zmniejsza się wielkość opakowania. Nie byłoby to możliwym gdyby nie praca odkrywców w laboratoriach. Bez wątpliwości zjawisko próżni wykorzystuje się głównie w przemyśle chemicznym i w przemyśle spożywczym.

W chemii wykorzystuje się pompy próżniowe do rozrzedzania gazu, w przemyśle spożywczym natomiast stosuje się je do pakowania pożywienia. Fabryczne pompy próżniowe umożliwiają wyeliminować z pudełka powietrze wraz z mikrobami mogącymi spowodować szybsze popsucie się jedzenia, przykładowo mięs bądź innych produktów żywnościowych, które w przeciwnym wypadku łatwo mogą ulec zepsuciu. Ciekawa opcja: .

praca nad próbkami biologicznymi

Autor: U.S. Army Corps of Engineers Savannah District
Źródło: http://www.flickr.com

Najważniejsze jednakże zastosowanie mają pompy próżniowe w laboratorium, nie wyłącznie akademickich ale też i lekarskich. Aparaty te można uznać za kluczowe akcesoria do laboratorium medycznego. Pompy próżniowe umożliwiają zachowanie sterylności przyrządów lekarskich, dzięki czemu możemy bezpiecznie oddać się w dłonie ortopedy czy też dentysty. Bez wątpliwości laboratorium lekarskie czy też chemiczne albo nawet edukacyjne musi być wyekwipowane w odpowiednie dla swoich celów akcesoria do laboratorium.

Ważnym jest żebyśmy doceniali znaczenie nawet w największym stopniu zwariowanych badań naukowych dla naszego życia, tym bardziej iż nowoczesna ekonomia w wielkim stopniu oparta jest na wykorzystywaniu w szybkim tempie rozwijającej się techniki.