Co ty wiesz o odlewach?

W poniższym, niedługim artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania, jak pracują odlewnie, jakie wyróżniamy typy odlewów i kilka innych, bez wątpienia użytecznych informacji. Zacznijmy od samej definicji odlewania. To technologia produkcji elementów, polegająca na wlewaniu rozpalonego, upłynnionego metalu lub stopu do odpowiednio wykonanych form odlewniczych.
W moim króciutkim tekście znajdziesz odpowiedzi na pytania, czym zajmują się odlewnie, jakie wyróżniamy rodzaje odlewów i wiele innych, z pewnością użytecznych wiadomości. Najpierw przyjrzyjmy się definicji odlewania. To technologia produkcji elementów, opierająca się na wsadzaniu rozpalonego, ciekłego metalu lub stopu do wcześniej wykonanych form kształtujących.

Odlewy

Źródło: www.alwro.com.pl

Odlewanie zaczyna się od wykonania formy, z której powstaną odlewy.

Metoda ta pozwala na wykonanie bardzo skomplikowanych kształtów, czasem jednak niezbędna jest specjalna obróbka po odlewie. Przypatrzmy się technologiom odlewania.

Odlewy kokilowe są używane zazwyczaj przy cynku i miedzi. Opierają się na wpuszczeniu ciekłego surowca do permanentnej formy, zwanej kokilem. Metoda ta wyróżnia się niską chropowatością produktu, a także sporą jakością. Oprocz tego nie zajmuje wiele czasu, przez co okazuje się bardzo ergonomiczna. Warto wiedzieć, że jest to leciwa metoda. Wymyślono ją prawie dwieście lat temu i miała bardzo ważną rolę w modernizacji doby Rewolucji Przemysłowej. Tak powstają tuleje z brązu.

Odlewy ciśnieniowe wyróżniają się tym, że najpierw forma jest naciskana wielkim ciężarem, a następie ciekły stop wtryskuje się pod wielkim ciśnieniem. To powszechnie używana technika. Jej zaleta wynika z niezłej jakości rezultatu i prędkości produkcji. Nagminnie stosowana przy wielkich seriach produkcyjnych. Odlewy ciśnieniowOdlewy – okazje na żywice poliuretanowe: http://www.odlew.com.pl/oferta-ebalta/poliuretanowe-zywice-elastyczne -ępują w dwóch odmianach – z gorącą i zimną komorą tłokową. Wszystko zależy od stopu.

Następną rzeczą, którą pragnę wam zaprezentować, jest wyżarzanie. Jak nazwa wskazuje, jest to po prostu obróbka cieplna. Surowiec podgrzewa się do pewnej temperatury, utrzymuje w ustabilizowanych warunkach przez dłuższy czas, a później wolno wychładza. Robi się to po to, by zniknęły wszelkie nieprawidłowości w fakturze odlewu. Do różnych stopów i stopni nieprawidłowości, ustawia się inne poziomy gorąca. Rodzaje wyżarzania to na przykład: odprężające, grafityzujące i rekrystalizujące – kliknij po więcej.

Doszliśmy do końca. Sądzę, że po lekturze odlewy przestały mieć przed wami tajemnice.

Źródło: Alwro S. A.