Zabawki, które stają się punktem wyjścia do poznania wielu praw rządzących dorosłym życiem

Prawie każdy, jako mały chłopiec przeszedł okres, kiedy bardzo chciał być księciem, a rycerze zajmowali najlepsze miejsca na półce z zabawkami. U niektórych ten etap trwał bardzo krótko i szybko przechodził w zabawy żołnierzykami czy samochodzikami, u innych pasja utrzymywała się bardzo długo, przechodząc przez kolejne stadia zainteresowania, takie jak książeczki, figurki z tworzywa, klocki lego castle lub inne klocki o tematyce zamkowej, na filmach historycznych niekiedy kończąc.
Zapewne każdy, jako małe dziecko przeszedł okres, kiedy bardzo chciał być królem, a rycerze zajmowali najlepsze stanowiska na półce z zabawkami. U jednych ten etap trwał dość krótko i szybko przechodził w zabawy żołnierzykami albo samochodzikami, u innych pasja utrzymywała się dość długo, przechodząc przez kolejne stadia rozwoju, na przykład książeczki, figurki z plastiku, klocki lego castle lub inne klocki o tematyce rycerskiej, na filmach kostiumowych czasami skończywszy.

To jedna z typowych zabaw małych chłopców, bardzo istotna z punktu widzenia psychologii rozwoju dziecka. Nic tak nie nauczy prawości postępowania oraz konieczności bycia mężnym władcą, który broni poddanych własną piersią, jak właśnie takie potyczki rycerskie. Dziecko uczy się podczas zabawy sztuki walki o swoje mienie, poznaje zasady kształtujące zdrową rywalizację między dwoma rycerzami lub grupami przeciwników.

lego

Autor: Gianni Bassini
Źródło: http://www.flickr.com

Jeżeli przy tym w domu jest więcej dzieci w podobnym wieku, to czas walk rycerskich należy uznać za otwarty. Trzeba pozwolić na odgrywanie scen walki, oczywiście pod kontrolą i w rozsądnych granicach, bowiem podczas nich chłopcy uczą się bronić siebie oraz innych przed nieprzyjacielem, poznają wartość honoru, ale także uczą godzić się z porażką w bitwie. Takie zabawy są również doskonałą okazją do przybliżenia dzieciom odrobiny historii a także pokazania, kiedy walka staje się koniecznością i co robić, aby wygrać te walki nie łamiąc jednak ogólnych praw moralnych, jednakowych przez te wszystkie wieki.

Jeśli zatem dziecko rożki dla niemowląt nagle ze spokojnego oglądacza Muminków przeistoczy się w niestrudzonego króla Artura, nie trzeba od razu wpadać w panikę, ale w miarę możliwości zapewnić mu materiały do zabaw o tej tematyce i korzystając z okazji opowiedzieć mu o historii, zasadach oraz honorze. Idealnym pomysłem są klocki Lego castle albo seria rycerska klocków Cobi, gdyż poza zgłębianiem stosownego tematu, w czasie łączenia ze sobą odpowiednich elementów maluch pogłębia swoje manualne umiejętności i precyzję ruchów. Te nauki z dziecięcych lat z pewnością będą procentować w przyszłości, bowiem w życiu często zdarzają się momenty, gdy należy stanąć do walki.