Zabawa w inżyniera

Mój wujaszek jest majsterkowiczem. Facetem który – jak mi się zdawało w dzieciństwie – umie skonstruować nieomal co tylko możliwe, od karmika dla ptaków w ogródku, po meble własnej budowy. Z fachu wujaszek lakieruje auta.
Mój wuj jest majsterkowiczem. Człowiekiem który – jak mi się zdawało kiedy byłem dzieckiem – potrafi zrobić nieomalże wszystko, od karmika dla ptaków w ogrodzie, po meble samodzielnej konstrukcji. Z fachu wujek jest lakiernikiem.

lego technic

Autor: Pete
Źródło: http://www.flickr.com
Jest również artystyczną duszą, dlatego we własnym mieszkanku (poza samodzielnie zrobionymi kanapami) na powale i ścianach obstalował osobiste dekoracje. Jak większość osób w rodzinie jest facetem który lubi relaksować się aktywnie. Telewizor niezbyt często jest u wujostwa włączony. W wolnych chwilach poszukuje dla siebie zajęcia. Od lat w długie, jesienne wieczory para się modelarstwem, co mam wrażenie pozwala wujowi wyżywać się jako inżynier. Kiedy tak patrzę czasem na niego podczas rodzinnej wizyty przy tworzeniu miniatur spostrzegam w wujaszku chłopczyka. I zastanawiam się czasem czy by wujaszkowi nie sprawić figla i zakupić mu zestaw Lego Technic.

Mam świadomość, iż tego typu upominek dla 60 letniego mężczyzny to strasznie karkołomny koncept, ale wydaje mi iż uradowałby się na przykład ze sterowanego za pomocą pilota pojazdu: Koparki kurs na koparki opole Volvo L350F. Pojazd ten został opracowany przez firmę Lego we współpracy z wytwórcą rzeczywistej koparki. Odwzorowano najmniejsze szczegóły, nawet małe jak wygląd rzeczywistego motoru. Jedenastolatek zainteresowany tym jak działają różne maszyny z pewnością zestawami Lego Technic powinien być oczarowany. Pozwalają te zabawki na uczenie się przez małego technika w jaki sposób buduje się istniejące naprawdę wehikuły, z czego są maszyny skonstruowane. Ponieważ wybrane zabawki (jak wyżej wymieniona koparka) są pojazdami zdalnie sterowanymi, mały inżynier ma okazje zaznajomienia się z podstawami nowoczesnej techniki.

Bez wątpliwości istnieją również prostsze modele z napędem „naciągowym”, stosujące do jazdy zasadę sprężyny. Tak że dziecko ma możliwość w rzeczywistości zaznajomić się z zasadą zamiany energii. Uczy się więc mimochodem elementów nauk fizycznych. Niezaprzeczalnym atutem zestawów Lego Technic jest to, iż jeden taki zestaw to dwa modele. Poza tym wybrane zestawy Lego Technic są wzajemnie zgodne, da się je więc razem z sobą z łatwością zestawiać i budować jeszcze bardziej trudne maszyny. Tym samym mały inżynier ma przed sobą coraz to inne bardziej skomplikowane zadania. Zapewne więc nie będzie się nudził. Produkty te projektowane są dla dzieciaczków pomiędzy 11 a szesnastym rokiem życia. Młodsze dzieciaczki prawdopodobnie sobie z taką zabawką nie poradzą.