Wszystko co ważne związane z karmieniem noworodka. Cenne informacje dla przyszłych mam

Karmienie noworodka to nie zawsze przyjemna sprawa. Bardzo często zjawisku temu wtórują różnorakie przypadłości tj.: pękanie brodawek, nawał mleczny, zapalenie gruczołów sutkowych.
Pękanie brodawek utrudnia karmienie noworodka. Nadpęknięcia brodawek co rusz spowodowane są brakiem zahartowania ich do podwyższonego niż zwykle używania.
Karmienie noworodka to nie zawsze przeurocza sprawa. Co raz to zjawisku temu towarzyszą rozmaite przypadłości tj.: pękanie brodawek, nawał mleczny, zapalenie gruczołów sutkowych.
Nadpęknięcie brodawek uprzykrza karmienie noworodka. Pęknięcia brodawek co rusz spowodowane są brakiem zahartowania ich do podwyższonego niż zwykle używania.

matka i dziecko

Autor: Ceba Baby
Źródło: Ceba Baby
Gdy na świat już przyjdzie nasza pociecha, nie mamy jeszcze doświadczenia w przystawianiu piersi. Zdarza się, że podajemy niemowlakowi nieprawidłowo i wtedy ssie sam sutek- . Trafne karmienie noworodka to podanie mu piersi, tak aby napełniło mu całą buzię z sutkiem lekko ułożonym w stronę podniebienia. Co można zrobić aby ukoić te przykre objawy?

Przed karmieniem i po należy umyć sutki jałową gazą, potem osuszyć. Można skropić własnym mlekiem, ponieważ ma ono właściwości gojące i zabliźniające, można też użyć kremu zwilżającego brodawki sutkowe. Uśmierzenie bólu też ześle użycie jednorazowych wkładek laktacyjnych i wymiana ich średnio co godzinę, tak aby pierś była czysta i sucha.

Wiedz, że nasze odsyłacze kierują wyłącznie do najbardziej ciekawych portali, na jakich wyszukasz tylko użyteczne informacje.

Jeśli to nie ulży należałoby udać się do lekarza.

Nawał mleczny pokazuje, że karmienie noworodka odbywa się w sposób zły, tzn. że dziecko jest z rzadka karmione, że piersi nie są wypróżnione do końca. Przejawy miarkuje masaż ciepłym prysznicem przed karmieniem, zimne okłady między karmieniami, odciąganie pokarmu laktatorem po karmieniu, aby pierś była odessana całkiem.

Noworodek

Autor: Denis Postle
Źródło: http://www.flickr.com

Zapalenie gruczołów sutkowych spowodowane jest zaleganiem pokarmu w piersiach. Charakteryzuje się gorączką, niekiedy bólami mięśni, nabrzmiałością a czasem zaczerwieniem piersi, temu wszystkiemu współuczestniczy olbrzymie zmęczenie . Aby uniknąć tych trudności, trzeba przystawiać dziecko częściej do karmienia, ściągać pozostałości pokarmu manualnie, rozmasowywać dolegliwe miejsce podczas karmienia i po, masaż należy zapoczątkować od klatki piersiowej i kierować się w stronę sutków.

Co by o tym nie mówić karmienie noworodka piersią ureguluje się w przeciągu 6-8 tygodni. Warto przeczekać ten trudny okres, korzyści jakie za sobą niesie są nieoszacowane.