Nowatorskie rozwiązania jakich się używa przy budowie placów zabaw – zalety syntetycznych nawierzchni.

Coraz częstszym widokiem na naszych osiedlach są place zabaw. Większość z nich jest stawiana na zwykłej trawie, która jest jednak praktyczna i bezpieczna. Ale pomimo tego ziemia ma dość dużą twardość i przy upadku z większej wysokości można zrobić sobie jakąś krzywdę, z tego też powodu coraz powszechniejsze są specjalne powierzchnie które mają dobre parametry amortyzacyjne.
Coraz częstszym widokiem na osiedlowych placykach są place zabaw. Duża ich część jest stawiana na zwykłej trawie, która jest jednak praktyczna i bezpieczna. Ale mimo wszystko ziemia ma dość dużą twardość i przy uderzeniu z nieco większej wysokości można sobie zrobić jakąś krzywdę, z tego też powodu coraz bardziej powszechne są specjalne nawierzchnie które mają dobre parametry amortyzacyjne.

plac zabaw

Autor: Donnie Ray Jones
Źródło: http://www.flickr.com

Dla maluchów ma to bardzo duże znaczenie, bo znacznie ogranicza niebezpieczeństwo wystąpienia niebezpiecznych niekiedy urazów i zwiększa komfort zabawy. Nie można zapominać o jeszcze jednej niezwykle istotnej rzeczy, to znaczy utrzymanie porządku. Nowoczesne nawierzchnie na place zabaw mają dużą odporność na oddziaływanie czynników atmosferycznych, w tym także mrozu i wody, nie ma przy tym problemu, że pojawi się na nich błoto – a to na pewno będą doceniać rodzice wszystkich maluchów. Pośród wielu materiałów które są wykorzystywane na place zabaw i sportowe obiekty od dawna dużą popularnością cieszy się tartan, szczególnie chętnie używany jest on na stadionach i bieżniach, bo charakteryzuje się doskonałą sprężystością.

Najlepszym jednak dzisiaj typem podłoża jest nawierzchnia syntetyczna, i to właśnie ją coraz częściej widać na boiskach szkolnych i placach zabaw.czytaj również sprzedaż apartamentów nad morzem sprzedaż apartamentów nad morzemSkłada się ona z dwóch warstw, spodniej i wierzchniej. Spodnia warstwa jest znacznie grubsza i to ona odpowiada za sprężystość podłoża. Wylewa się ją na odpowiednio przygotowanym podłożu, przykładowo asfalcie albo betonie, po czym pozostawia na dobę do utwardzenia. Po tym czasie nakłada się na nią klej poliuretanowy, i po następnych dwóch godzinach kładzie warstwę wierzchnią.

W niej z kolei jest granulat kauczukowy w różnym kolorze, który nie tylko daje odpowiednią barwę, ale też sprawia, że nawierzchnia jest bardziej odporna na warunki atmosferyczne i ścieranie. Boiska oraz placyki wykonane w tej technologii mają duży poziom bezpieczeństwa – nawet upadek z większej wysokości niesie za sobą znacznie mniejsze ryzyko urazu, bo powierzchnia jest miękka i dobrze amortyzująca.