W jaki sposób osiągnąć sprawności harcerskie?

Każdy harcerz czy zuch chce osiągać sprawności harcerskie, które mówią o posiadanych przez niego umiejętnościach i zwiększają liczbę oznaczeń, jakie doszywane są do jego mundurku. Z reguły przyznawane są na obozach bądź biwakach, gdy można pokazać swoje talenty oraz zrealizować wymogi wskazane przy określonej sprawności. Co dokładnie trzeba zrobić, aby je uzyskać?
Każdy harcerz lub zuch chciałby pozyskiwać sprawności harcerskie, jakie mówią o posiadanych przez niego umiejętnościach i zwiększają liczbę oznaczeń, jakie przyszywane są do jego mundurku. Przeważnie przydzielane są na obozach albo biwakach, kiedy można pokazać swoje talenty i spełnić wymagania ustalone przy konkretnej sprawności. Co dokładnie należy zrobić, by je zdobyć?

maszerujący harcerze

Autor: Arcadiuš
Źródło: http://www.flickr.com
Zacznijmy od tego, czym jest sama sprawność. To pokazana przez harcerza kompetentność w jednej ze sfer. W zależności od posiadanych sprawności zdobywa się kolejne stopnie harcerskie. By rozpocząć starania o konkretną sprawność, trzeba wystąpić z taką chęcią do swojego drużynowego. Niezbędne jest także przedstawienie karty próby sprawności, w jakiej skrupulatnie ukazany jest plan zadań. Jeśli harcerz nie umie go samodzielnie sporządzić, może prosić o rady zastępowego bądź starszego harcerza, jaki już nieraz ułożył plan niniejszych działań. Po zaprezentowaniu nadmienionej karty próby, drużynowy pozwala harcerzowi na wykonywanie zamierzonych zadań w trakcie rozkazu. Harcerz ma ok. miesiąca albo dwóch, by wypełnić wszystkie czynności opisane w karcie oraz uzyskać wiedzę związaną z konkretną sprawnością. Jeśli poddaje się trudniejszym próbom w celu osiągnięcia faktycznie niełatwej do pozyskania sprawności, okres ten może być dłuższy – krzyż harcerski. Zaliczaniem zadań para się drużynowy bądź osoba przez niego wskazana, a gdy wszystkie czynności są poprawnie wykonane, przyznaje się sprawność, także w rozkazie. Karta prób jest trzymana w dokumentach danej drużyny. Po nadaniu sprawności harcerz otrzymuje odznakę, którą będzie nosić na prawym rękawie mundurku. Harcerz musi ją samemu przyszyć. Jeżeli z jakiś przyczyn sprawność zostanie zabrana, harcerz, może powtórzyć próbę za sześć miesięcy i przez ten okres nie może nosić tej odznaki. Sklep harcerski WGL

przydatne sprawności harcerskie

Autor: Leslie Science & Nature Center
Źródło: http://www.flickr.com
Oznaczeniem bardzo pożądanym przez harcerzy jest również krzyż harcerski. To odznaka nadawana harcerzom, którzy dzięki swoim działaniom w szczególności sobie na nią zasłużyli.

Publikowany wpis, to nieprawdopodobnie wciągający materiał? Jeżeli również tak sądzisz, to kliknij na inny wątek, a oryginalna treść (http://psychsupport.online/kontakt) sprawdzi się tu wielce.

Jeżeli i ty chciałbyś ją dostać, musisz mocno angażować się w życie swojej drużyny, zdawać następne sprawności oraz pozyskiwać coraz wyższe stopnie, pomagać innym, jeździć na biwaki, jak również po prostu być wzorowym harcerzem.