Zabawka a wiek dziecka

Szukając zabawek dla swojego dziecka, trzeba trochę pogłówkować. Czy warto skupić się na popularnych figurkach, czy bardziej skoncentrować się na ekologicznych klockach? Czy maluchy naprawdę potrzebują edukacyjnych gier? Może korzystniej kupić pluszowego misia. Zobacz, jak wybierać zabawki.
Szukając zabawek dla swojego dziecka, trzeba trochę pogłówkować. Czy należy wybrać modne Lego, czy raczej skoncentrować się na ekologicznych klockach? Czy nasze pociechy rzeczywiście czekają na zabawki edukacyjne? Może korzystniej zdecydować się na tradycyjną lalkę. Sprawdź, pod jakim kątem szukać zabawek.

Zazwyczaj przy wyborze zabawek uznajemy, że różowy kucyk jest świetnym prezentem dla dziewczynek, a Lego Ninjago to prezent dla sprytnego chłopca.

Ta rekomendowana witryna (https://talentum.pl/logopeda-online/), zawiera zbliżone informacje na opisywany wątek, zatem nie zwlekaj, tylko poznaj w szczegółach info na to zagadnienie.

Zabawka musi koniecznie być czymś przyjemnym i wspomagać rozwój pociechy. Dlatego jednym ze sposobów jest dobieranie zabawek do wieku dziecka. Dzięki temu maluchy są w stanie poznawać światlub zwyczajnie się odstresować.

Jaka zabawka dla niemowlaka?

Niemowlaki nie koncentrują się stricte na obiektach, ale poznają świat zmysłami. Dobrze więc działają na nie wielokolorowe gadżety z pozytywką, a nawet tak podstawowe rzeczy jak smoczki i gryzaczki Avent lub Tomee. Coraz większą popularnością cieszą się edukacyjne maty w przyjemnych barwach. Często nad nią zawieszone są zabawki, które dodatkowo pobudzają umysł malucha.

Zabawki dla rocznego dziecka

Autor: Trefl

Osiągając ten wiek, dziecko powoli rozpoczyna wybierać sobie zabawki i interesować się nimi. Jak zwykle bardzo ważne jest, aby rzeczy, którymi się posługuje nie wyrządziły żadnej krzywdy, czyli nie dały się połknąć. Zabawki powinny mieć. Dziecko mozolnie uczy się rozpoznawać kształty, dlatego przydatne stają się gadżety, które należy dopasować. Książeczki z obrazkami, posiadające specjalne przyciskipozwalające poznać np. dźwięki natury, też są dobrym pomysłem. Ważne, żeby gadżety dla najmłodszych nie okazały się zbyt wielkim wyzwaniem dla dziecka, oznacza to, że nie mogą dostarczać zbyt wielu bodźców równocześnie.

Zabawki dla przedszkolaków

Tutaj sytuacja już jest nieco łatwiejsza, gdyż dzieci same są w stanie zakomunikować, czego oczekują i potrafią ocenić nową zabawkę. Warto przemycać edukacyjne układanki i klocki, które pomagają rozwijać wyobraźnię przestrzenną. Maluchy same konstruują swój świat za pomocą zabawek, nie trzeba zatem przeholować z „nauką przez zabawę”. Każdy element zabawy, który umożliwia ruch okazuje się świetnym rozwiązaniem. Poza tym warto przyczynić się do stymulowania rozwoju zdolności u dzieci, więc nie zapominajmy o farbkach, kredkach i plastelinie.