zabawki

Jak wybór twórczych zabawek oddziałuje na dziecko.

Rozwój dziecka będzie jednym z najistotniejszych faz życia od chwili poczęcia. By dziecko prawidłowo się kształtowało oprócz zbilansowanej diety jak i koniecznych witamin wartościowa będzie rozrywka innymi słowy mówiąc zabawa. I tak zaczynając już od wieku niemowlęcego rodzice dobierali w taki sposób zabawki, by pozytywnie oddziaływały na dziecko. Znane będzie, iż w pierwszym okresie życia dziecko do rozrywki używa wyłącznie gryzaczków oraz zamieszczonych nad łóżeczkiem ruchomych ozdób.
Rozwój dziecka będzie jednym z najważniejszych etapów życia od momentu poczęcia. By dziecko właściwie się kształtowało oprócz zreasumowanej diety czy koniecznych witamin potrzebna będzie rozrywka czyli inaczej ujmując zabawa. I tak poczynając już od wieku niemowlęcego rodzice dopasowywali tak zabawki, żeby dobrze oddziaływały na dziecko. Wiadome będzie, iż w pierwszych chwilach życia dziecko do zabawy wykorzystuje wyłącznie gryzaczków czy zamieszczonych nad łóżeczkiem ruchomych ozdób.

kreatywne zabawki
Autor: Sakena
Źródło: http://www.flickr.com

Jednak dziecko już od momentu, gdy zacznie samodzielnie raczkować zaczyna się bawić różnymi rzeczami jakie ma pod ręką. I właśnie w tym czasie trzeba zadbać o to, by te zabawki rozszerzały w nim jak najwięcej inwencji czy logicznego myślenia. Dlatego firmy zajmujące się produkcją zabawek zaczęli wymyślać coraz to niezwykle kreatywne i uczące zabawki. Kreatywne zabawki cechują się pomysłowością, ich podstawowym celem będzie ożywienie u dziecka (kapcie dla dziecka – kliknij hiperłącze) wyobraźni. W pierwszych latach życia dziecka kreatywne zabawki to przede wszystkim wszelkiego typu klocki do układania, bajeczne układanki a także wszystkie te zabawki, które pozwolą na dobry rozwój dziecka. W kolejnych latach wykorzystuje się już znacznie wielopłaszczyznowe, kreatywne zabawki, które poczynają dostosowywać dziecko do rozwiązywania kłopotów na jakie może nadziać się w powszednim życiu. Stąd też tak istotne jest , by właściwie dopasowywać otoczenie i to czym bawią się dzieci. Jak mówi staropolskie powiedzenie: „czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci” tak samo jest z życiem i rozwojem dziecka.

W początkowym stadium jego rozwoju obowiązkiem opiekuna będzie pokierowanie swojego dziecka na dobrą drogę, jaką będzie dążył w dorosłym życiu. To właśnie na opiekunach spoczywa obowiązek ukształtowania psychiki i najważniejszych predyspozycji dziecka. Kreatywne zabawki będzie to znakomity zaczątek w tej jakże długiej i ciężkiej pracy. Jednak trzeba pamiętać, że nie można całego wychowania motywować na zakupie właściwych rzeczy. Potrzebne będzie także zaangażowanie rodzica w wspólną zabawek, czytanie książek i odpowiadanie na dręczące dziecko pytania.