Często ludzie, także niestety Polacy, całkowicie pomniejszają rangę historii

Nierzadko ludzie, również na nieszczęście Polacy, całkowicie deprecjonują rangę historii. Ciężko w sumie pewnym ludziom się zbytnio dziwić, bo jeżeli najzupełniej nie lubią historii, mają prawo tak mówić. Jednakże w żadnym razie nie można akceptować takiej postawy! W takim razie: co zrobić, aby historia wśród naszych rodaków była modniejsza?
Bardzo często ludzie, także na nieszczęście Polacy, całkowicie deprecjonują rangę historii. Ciężko w sumie pewnym ludziom się przesadnie dziwić, bo jeżeli całkowicie nie przepadają za historią, mają święte prawo właśnie tak mówić. Jednakowoż nigdy nie można akceptować tego typu postawy! Zatem: co robić, aby historia wśród Polaków była popularniejsza?

Autor: Marian Schmidt
Źródło: Marian Schmidt

Bardzo ciężkie zapytanie, lecz zasadniczo zapewne jakieś w miarę sensowne wnioski można wyciągnąć. Najbardziej znaczące jest szkolnictwo. A więc jeśli nasze dzieci będą uczyli porządni historycy, ludzie, którzy orientują się w jaki sposób zaszczepić młodym miłość do tego przedmiotu, to najzwyczajniej w świecie dostrzeżemy, że po pewnym czasie bez cienia wątpliwości świadomość historyczna będzie większa. I to jest wspaniałe, czyż można np. wyobrazić sobie mądry dialog kultur (więcej na temat na ), jeżeli większość osób kompletnie nie kojarzy podstawowych pojęć historycznych?

To generalnie interesujące zagadnienie – jak Polacy mogliby lepiej dogadywać się z np. Żydami? Choć polski antysemityzm to zagadnienie trudne do rozstrzygnięcia – nie można rzec, że w innych państwach ludzie są sporo mniejszymi antysemitami, to jednak fakty są takie, iż dosyć trudno jest się nam porozumieć. I wcale nie chodzi tylko o barierę językową. Niesłychanie często niemal nic nie wiemy o Żydach. Trochę suchych faktów oraz dużo stereotypów. I dlatego popularnościąmocno cieszą inicjatywy jak np. szkoła żydowska i dialogu kultur, ponieważ wypadałoby, abyśmy nareszcie poznali Żydów. Chociaż naturalnie oni powinni poznać także nas. O nas również należałoby zawsze pamiętać!

Ciekawym pomysłem, dzięki to któremu wreszcie historia (Collegium Novum Warszawa-kliknij tę zakładkę) przestanie kojarzyć się młodym z wszechobecną nudą jest popularyzacja jakże ciekawych filmów zamieszczanych w serwisie Youtube. Można tak naprawdę powiedzieć, że jedna seria filmików, oczywiście tych wartościowych, w wielu przypadkach daje sporo więcej efektów, niż nudne lekcje w szkołach. Kogo tak naprawdę interesują lekcje historii jakie znamy ze szkół? Generalnie wyłącznie zapaleńców! Gdy w rachubę wchodzą filmy na Youtubie, bardzo często jest tak, że potrafią zaciekawić również takie osoby, które w sumie nie mają znacznego talentu do historii!